Jako opravdoví spisovatelé a ilustrátoři si teď mohou připadat žáci Základní školy Omlenická v Kaplici. Tři sešity plné jejich kreseb, básniček, ale i fotografií keramických sošek, které školáci vytvořili v rámci hodin výtvarné výchovy, totiž co nevidět vyjdou jako opravdové knihy – každá zvlášť i coby jedno souborné dílo nazvané Cestou necestou.

Jak vysvětlila Ivana Putzerová z Městského úřadu v Kaplici, vydání knih bude možné díky tomu, že město uspělo s žádostí o dotaci z dispozičního fondu malých projektů česko–rakouské spolupráce.

„Prostřednictvím tohoto fondu získáme od Evropské unie osm tisíc eur, stejnou částkou musí přispět také město. Celkovou sumu pak použijeme na vydání knih, ale například také na uspořádání semináře, který se k této příležitosti konal,“ vysvětlila Ivana Putzerová s tím, že díla kaplických školáků vyjdou v celkovém nákladu tři tisíce kusů zřejmě v lednu.

Knihy pak budou zdarma distribuovány podle zájmu, například do škol, knihoven, úřadů anebo dětských poraden.

Uspořádat díla plná originálních kreseb a textů nebylo nikterak snadné. Školákům to zabralo celé dva roky, přičemž tématům jednotlivých knih – vorařské tradici na řekách Malše a Černá, poslání formanů na kaplické obchodní stezce a také významu koněspřežné železnice pro zdejší region – se žáci věnovali i mimo hodiny výtvarné výchovy.

„Děti například v rámci vyučování četly pověsti, zkoušely si různá řemesla, třeba tkaní, pečení nebo malování na sklo, ale navštěvovali jsme s nimi i muzea a také místa, o nichž se v knihách zmiňujeme, například hrady Louzek a Pořešín,“ vysvětlila ředitelka školy Ludmila Šímová. Učitelka Milada Halabrínová připomněla, že při přípravách podkladů k jednotlivým knihám žáci vytvořili i spoustu výtvarných děl, jejichž otisky se na stránky knih už nevešly. „K jedné knize máme třeba 120 obrázků,“ podotkla pro názornost.

Práce na přípravě knih děti bavily. „Vyzkoušela jsem si třeba podmalbu na sklo. Konturou jsem kreslila obrysy domu a stromů v krajině a to jsem pak vybarvila akrylovými barvami. Už se těším na to, až svou kresbu uvidím v opravdové knížce,“ řekla žákyně 9. třídy Bára Karalová. Její spolužáci, Patrik Pavel z osmé třídy a sedmák Vítek Kotek, už díky práci na knize zase vědí, co je koněspřežka a jaký význam pro obyvatele Kaplicka kdysi měla.

Přínos obdobných projektů je podle autorky nápadu, kaplické knihovnice Daniely Wimmerové, zřejmý – pomoci školákům, ale i všem, kteří se do knih zalistují, získat vřelejší vztah ke svému regionu. „Zatímco ve vnitrozemí život pokračuje kontinuálně dál, u nás, v pohraničí, se vyměnila celá společnost i způsob života a mnozí z nás tady své kořeny stále hledají. Knihy o místních tradicích by jim v tom měly pomoci,“ vysvětlila Daniela Wimmerová, jež už nyní v hlavě nosí námět další knihy. Tou by mohla být česko–rakouská kuchařka.