Nehodou u Nažidel z 8. března 2003, následkem které zahynulo 20 lidí, se ve středu zabýval Krajský soud v Plzni. Pozůstalí žádají omluvu a odškodnění za smrt blízkých.

Před soudem mluvil Eduard Knapp, provozovatel cestovní kanceláře Vlna, která zájezd do rakouského Ramsau organizovala. K dispozici je už i výpověď pracovnice cestovky Vídnerové, za kterou se soudce vydal domů.

„Je to veliká tragédie. Po té nehodě jsme na internetu zveřejnili, co se stalo, včetně omluvy. Pozůstalým jsme se omluvili i písemně, já s tím žádný problém nemám,“ prohlásil ve středu před soudem Knapp.

Zároveň ale podotkl, že pokud soud odškodnění žadatelům přiřkne, není v jeho možnostech je uhradit.

Podrobně pak u soudu vysvětlil, jak byl zájezd organizován.

Byly dvě skupiny

U skupinového pobytu se prý vždy rezervoval celý objekt, aby byla cena co nejvýhodnější. S cestovkou pak všechny záležitosti řešila jedna osoba. Do Ramsau jely tehdy skupiny dvě. Za první jednal vedoucí plaveckého oddílu TJ Slovan Karlovy Vary Miloš Pachta, který se stal také obětí nehody, a za druhou Josef Pudil, kterého tragédie připravila o čtyři členy rodiny.

„Pachtu jsem znal osobně. Byl to náš letitý zákazník. Vždy přišel, předložil požadavek a my jsme mu vyhověli. V jeho případě už jsme ani nevystavovali smlouvy, takže nám nebylo známo, kdo vlastně jel a kolik kdo platil, on nám předal celou částku,“ sdělil Knapp.

Je ovšem pozoruhodné, že Knapp po žalobcích žádá předložení smluv a argumentuje jejich absencí, přičemž přiznává, že společnost je nevystavila.

Pudil smlouvy chtěl

„V případě pana Pudila to bylo jinak. On chtěl vypracovat cestovní smlouvy, a to jsme učinili. Pak je přinesl vyplněné. Vše bylo jinak stejné jako u Pachty,“ vyprávěl dále Knapp.

Tomu se doneslo, že mezi skupinami nepanuje shoda, takže doprava se dohodla pro každou zvlášť. Do Ramsau odjely odděleně. Problém nastal při návratu.

„V té době jsme dostali nabídku od pana Jurštáka (také jeden ze žalovaných, pozn. aut.) na patrový autobus,“ pokračoval Knapp. Moderní autobus vezl do Ramsau nové zájezdníky a bylo dohodnuto, že Pachtovu skupinu vezme zpět.

„Jel jsem tím autobusem také, chtěl se přesvědčit o kvalitách stroje. Když jsme přijížděli ke středisku, minuli jsme se s autobusem, který měl odvézt skupinu pana Pudila, ten byl poloprázdný. Delegát, pan Handrych, mi potom řekl, že Pudilova skupina neodjela, a co s tím budeme dělat,“ sdělil Knapp.
Později se prý dozvěděl, že obě skupiny nastoupily i s delegátem do neoplánu a odjely.

Pudilova skupina podle Knappa nevyužila autobusu, který pro ně na místo přijel, a neměla dopravu domů. Proto jela prostorným neoplánem. „Nebylo to moje rozhodnutí, aby jím jeli. S Pachtou ani Pudilem jsem v Ramsau nemluvil,“ doplnil Knapp, který se počet lidí v autobuse dozvěděl prý až po tragické nehodě.

„Byla hluboká noc a mě vzbudil telefon, že se stala nehoda. Jel jsem na hranice a okamžitě jsem se přihlásil policii, že jsem ten majitel cestovní kanceláře. Volal jsem panu Jurštákovi, co se stalo, a ptal jsem se ho, jestli může zajistit náhradní přepravu. Řekl, že ano. Pak jsem se ale dozvěděl, že jsou všichni v takovém stavu, že nikam jet nemohou,“ hlesl Knapp.

Za bývalou referentkou prodeje cestovky Vídnerovou se kvůli jejím zdravotním komplikacím musel soudce vypravit domů.

„Paní Vídnerová domlouvala přepravu podle přání klientů. Potvrdila, že s panem Pachtou jednala opakovaně a zájezd byl sjednán jen ústně, žádné cestovní smlouvy vyhotoveny nebyly. Měla k dispozici jen seznam účastníků zájezdu od pana Pachty. Na cestu zpět měl patrový autobus vézt jen Pachtovu skupinu, ta o tom věděla. Skupina pana Pudila měla jet s dopravcem Jílkem autobusem Setra. Když poté zasílala seznam na policii, byl neúplný, takže poté dodala i Pudilovu skupinu. Připustila, že byly i problémy, které se přepravy zpět týkaly, ale že tuto otázku je kompetentní řešit pan Knapp,“ tlumočil část výpovědi samosoudce Martin Šebek.

Žádá sedm rodin

Soudu ještě chybí výpověď přepravce, do jehož autobusu nenastoupila Pudilova skupina. Až ji bude mít, chce ve všech případech postupně vynést verdikty. Ty padly po dlouhých pěti letech. Žaloby se totiž táhnou již od roku 2004. V případu Nažidla žádá odškodnění a omluvu za ztrátu příbuzných sedm rodin po Milanu Jurštákovi, jednateli společnosti LSK Autobusy, které patřil neoplán, a dále po Eduardu Knappovi. V jednom případě už soud rozhodl a Josefu Pudilovi uznal odškodnění 800 tisíc korun.

Nejvíce, přes 3,7 milionu, žádají manželé Hartovi, rodiče zemřelého 21letého syna Viktora. Ti chtějí jako jediní odškodnění i od řidiče autobusu Pavla Krbce, který si za nehodu odpykává osmileté vězení.

Dále žádá rodina Pillerova, Drobných, Ivana Poulová, Natálie Rubanová a Jana Kotková.