Přímo pod věží českokrumlovského zámku je hradní, takzvaný Medvědí příkop a v něm žijí tři medvědi. Marie Terezie, Vok a Kateřina. O medvědy se už třicet let stará medvědář Jan Míša Černý.

Samec Vok se svojí družkou Kateřinou žijí ve větší části výběhu a v místech pod mostem je jim vyhrazen dvoupokojový zděný kotec, přesněji něco ve stylu 1 + 1.

Marie Terezie obývá menší část příkopu, při chůzi do zámku ve směru vpravo, a jako byt má státem přidělenou garsonku.

O patro výše nad nimi, ale zároveň o patro níže pod mostem, má své zázemí i medvědář. Tady připravuje medvědům různé dobroty a do přízemních skladů bývalých kasemat sváží to, co kde během dne nakoupí.

„Zvláště během léta jsem u medvědů až čtrnáctkrát denně,“ okomentoval svoji pracovní výkonnost medvědář. A má se co ohánět, protože kromě klasického čištění kotců a dalších technických prací musí huňáče především nakrmit a hlavně, to jídlo jim obstarat a přivést.

„Během zimy dokázali spořádat 340 kilogramů medu. V oblibě mají i brambory, kterých spořádali také za zimu šest metráků, nejlépe v kombinaci s kukuřičným šrotem, a to vše vařené v mléce společně se škvarky,“ vypočítal Míša. Spotřeba mléka vyjde na hektolitry.

Jak hovoří čísla

„Každé zvíře nás stojí zhruba 100 až 150 tisíc korun ročně,“ uvedl kastelán Pavel Slavko. „A to jsou čísla bez nákladů na energii. Kupodivu mezi nejdražší položky patří pitná voda. Za tu platíme ročně 30 tisíc korun,“ dodal kastelán.

Dvě stě tisíc stojí ročně medvědí strava, veterinární poplatky mezi třiceti až padesáti tisíci korunami. „Je to drahé, ale je to tradice, na kterou obdobné sumy věnovaly za stovky let i předchozí generace, tak my musíme logicky pokračovat,“ shrnul Pavel Slavko.

Dobrovolné dary, které získává medvědárium skrze kasičku zabudovanou u mříží, dají ročně kolem sedmi tisíc korun, další částky přidají sponzoři. Tyto peníze se většinou používají na dokrmování zvířat během zimy.

První zmínky o chovu medvědů na zámku v Českém Krumlově pocházejí z druhé poloviny 16. století.

Jejich přítomnost se tady odvíjí od dobových pověstí, kdy se traduje, že Rožmberkové byli příbuzensky spřízněni se šlechtickým rodem Orsini. A orsa znamená italsky medvědice. Snad od toho se zejména poslední rožmberští vladaři hlásili k příbuzenství s oním italským rodem.

Vstup zakázán

Přímo dolů do medvědária není možné se pro běžného turistu dostat. A je to jen dobře. Medvědi potřebují svůj klid. Už tak je dost ruší městský hluk, zvláště během silvestrovských i jiných oslav plných ohňostrojů a petard.

Vždyť i to byl jeden z důvodů, proč málem nepřežili své zrození slavní televizní medvídci Vojta, Kuba a Matěj. „Kateřina je porodila, ale hluk ji nejspíše vylekal, takže je zahrabala do hnoje. Naštěstí jsem tady byl a vyprostil jsem je ven,“ vzpomíná medvědář.

Piplal je pak doslova z kojeneckých lahví ve svém panelákovém bytě a vzhledem k tomu, že se znal s režisérem Václavem Chaloupkem, slovo dalo slovo, a to ostatní už ví prakticky celá republika.

Na přelomu roku slavil tento medvědí trojlístek ve svém nynějším berounském domově desáté narozeniny. Poznali svého zachránce? „Poznali,“ říká spokojeně Černý. „Poznali mě i Chaloupka a hned se k nám nadšeně vrhli.“

K dalším potomkům Voka a Kateřiny patří Honzík a Eliška. Dnes žijí v plzeňské zoo. Narodili se tu i Daxy a Hubert, ale ti oba zemřeli záhy. Porod nepřežila ani dvě medvíďata před rokem.

Medvědi

Samec Vok
Věk 24 let
Váha mezi 300 až 400 kilogramy
Pochází z Karpat, stejně jako jeho družka Kateřina. Jeho předka daroval rumunský prezident Nicolae Ceausescu našemu prezidentovi Gustávu Husákovi. Ten jej obratem věnoval Zoo Ohrada Hluboká nad Vltavou.

Samice Kateřina
Věk 24 let
Váha pravděpodobně 230 kilogramů
Před deseti lety přivedla na svět Vojtu, Kubu a Matěje.
Povahou spíše dáma, pochází ze stejné rodové větve jako Vok. Trochu vybíravá je i v jídle. Nechce například obyčejné jogurty, jen s ovocem.

Marie Terezie
Věk 14 let
Medvěd hnědý, brtník, váha asi 240 kg. Pochází z Innsbrucku. Do Českého Krumlova Marii dovezli jako nevěstu pro medvěda Huberta. Ten se během svatebních radovánek nešťastně udeřil do hlavy, spadl ve výběhu do bazénu a utonul. Od té doby žije Marie Terezie jako osamocená vdova.