Několik tisícovek exponátů, z nichž se mnoho doposud ukrývá v depozitářích, uvidí návštěvníci Státního hradu a zámku Český Krumlov v nových prostorách takzvaného Hradního muzea, které zahrnuje 27 místností o rozloze 600 metrů čtverečních.

Stavba momentálně vzniká v Hrádku, budově na druhém nádvoří, která je nejstarší částí českokrumlovského hradu. Zhruba 25 let zely tyto prostory prázdnotou, aniž by se pro ně našlo nějaké adekvátní využití. Nakonec vznikla koncepce, která přinese zásadní změnu pro celkový chod zámku.

„Díky tomuto projektu bude prodloužena návštěvnická sezona. Po Státním zámku Hluboká a Státním hradu Rožmberk bude Český Krumlov třetí jihočeskou lokalitou, kterou budou moci turisté navštěvovat i v zimě,“ řekl ředitel Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích Petr Pavelec.

„Zimní prohlídková trasa bude otevřena v lednu příštího roku. Práce tedy musí být hotové do konce tohoto roku,“ dodal kastelán českokrumlovského zámku Pavel Slavko. Už v červnu ale návštěvníci uvidí alespoň hrubou stavbu. „Jsme zvědavi, jak budou turisté reagovat. Snad se muzeum ujme,“ doufá kastelán.

A co v Hradním muzeu návštěvníci vlastně naleznou? „Hlavně věci týkající se sběratelství. Najdou v něm trofejní věci z celého světa. Rozsáhlou sbírku porcelánů, mincovních strojů, grafik, skla, diplomatických materiálů, zbraní. Bude toho opravdu mnoho, řada exponátů byla před lidmi schovaná v depozitářích až po dvě generace,“ řekl Pavel Slavko.

„Muzeum obnoví i historickou atmosféru. Prostory budou ošetřeny, takže nebudou chybět původní malby, podlahy. Vrátí se kachlová kamna. Dohledáváme a kupujeme světelné systémy, historické lustry. K Hradnímu muzeu se přistupuje naprosto pečlivě. Je to nesmírně srdeční záležitost.“

Historický kinematograf připravují odborníci na českokrumlovském zámku v nově vznikajícím Hradním muzeu v objektu Hrádku. Turisté dostanou možnost vidět, jak vypadal Český Krumlov na přelomu 19. a 20. století.

„Máme dohledané filmy, které dokumentují tehdejší život v Českém Krumlově, trhy, slavnosti, cvičení požárníků, Schwarzenberky na lovu, návštěvy význačných osobností. Je to opravdu nádhera,“ řekl kastelán českokrumlovského zámku Pavel Slavko.

Chybět nebude také první propagační nahrávka na Český Krumlov. „Ve filmu přijíždí první auto s turisty. Jedná se o otevřený kabriolet, ze kterého pak vystupují dámy a jeden pán. Odloží si brýle a jdou se projít. Jako turisté následně objevují město. Materiály nám pomohl dohledat filmový archivář pan Karel Čáslavský,“ řekl Pavel Slavko. Filmy jsou samozřejmě převedeny do digitální podoby.

„Kinematograf bude takovou třešničkou, kdy už bude návštěvník z celé prohlídky unavený. Takto si pěkně odpočine a pokochá se u dobových záběrů,“ řekl kastelán.

Provoz Hradního muzea bude zahájen v lednu příštího roku. „Se značnou nervozitou budeme čekat, jak bude expozice úspěšná. Nejhorší je něco parádního připravit, a pak zjistit, že o to není zájem,“ řekl kastelán Pavel Slavko. „Myslím si ale, že minimálně lidé odtud budou na nový prohlídkový okruh nesmírně hrdí. Bude to opravdu výrazná novinka.“