Stejně jako mnohé firmy v českokrumlovském regionu, které snižují počty zaměstnanců, krátí pracovní dobu, směnný provoz, došlo na omezování výroby i v jihočeské Madetě. Její úsporná opatření se nyní týkají především strakonického provozu.

Českokrumlovské Madety se ale restrukturalizační změny netýkají. „Českokrumlovský závod zaměstnává v tuto dobu 61 lidí,“ ujistila mluvčí Madety Barbora Daňková, že Českého Krumlova se současné změny ve firmě opravdu netýkají.

Madeta sáhla v posledním roce k restrukturalizaci a specializaci výroby v několika svých provozech. Zvažovala se například budoucnost již zmiňovaného závodu ve Strakonicích, specializovaného hlavně na výrobu sušeného mléka. Část výroby odsud byla přesunuta do jiných závodů Madety.

Nad tamní produkcí sušeného mléka visel otazník a závodu hrozilo uzavření.

Klid v Českém Krumlově je podle mluvčí Daňkové dán především výjimečností produkce tohoto závodu. „Vyrábíme zde sýr Nivu a v České republice takových výrobců příliš není. Navíc naše Niva má tradici a úspěch.“

Hlavní dění obchodu se točí především kolem mléka, Eidamu a dalších trvanlivých produktů. Ty největší výkyvy se tak mohou Českokrumlovsku vyhnout.
Přesto ne tak úplně. Někteří zemědělci měli například v prvních měsících tohoto roku problémy se zpožděnými platbami, nízkými výkupními cenami a vůbec výhledem do budoucnosti právě od Madety.

„Ještě před rokem měli o naše mléko zájem Němci. Ale nechtěli jsme odejít od Madety, protože platila pravidelně,“ uvedl tehdy například soukromý zemědělec Václav Šítal z Mojného.

Výrobní zaměstnanci změny nepocítí

Nejvíce se zatím mluví o strakonickém závodu Madety. Ta v současné době vyjednává se strategickým partnerem o prodeji tohoto závodu s tím, že by se zde znovu nastartovala výroba.

„Lidé, kteří byli ve výpovědi, mají výpovědi stažené,“ uvedla k situaci v závodu tisková mluvčí Madety Barbora Daňková.

Zaměstnanci, kteří už byli propuštěni, se zřejmě budou do závodu vracet. „Ještě nejsou přesně dané podmínky. Řeší se technické záležitosti,“ zmínila mluvčí Madety k jednáním o prodeji strakonického závodu a dodala, že definitivní rozhodnutí padne v nejbližších týdnech.

Zároveň Daňková rezolutně odmítla informace některých médií, že se firma nyní rozhodla propustit na dvě stovky lidí. Propouštění se v minulých měsících týkalo právě Strakonic a v současnosti se pouze zvažuje případné omezení generálního ředitelství. Pracuje zde přibližně stovka zaměstnanců, ale situace se zde podle Daňkové bude řešit průběžně.

Je to v rámci opatření, kterými Madeta reaguje na nepříznivý začátek roku, kdy se firma ocitla ve ztrátě. „Současná personální opatření se nebudou týkat výrobních zaměstnanců závodů,“ zdůraznila Daňková.

Snížené prémie

V rámci reakce na krizi například Madeta už před časem snížila dočasně prémie s cílem najít úspory v rámci společnosti. Zároveň se firma rozhodla zbavit některých zbytných aktiv, například podnikových bytů.

Podle Daňkové se ale v případě bytů jedná o věc, která se řeší delší dobu a nyní se jen urychlila snahou najít definitivní řešení.

„Byty jsou pro společnost v podstatě přítěží,“ řekla Daňková. Firma také dost dlouho vyjednávala o nové smlouvě s hlavním dodavatelem – odbytovým družstvem JIH, ale situace na trhu se začíná podle odborníků mírně zlepšovat. Dá se očekávat i postupný obrat k větší poptávce.

Edwin Otta, Zdeněk Zajíček