Hromady výkalů v kotci, chybějící jídlo nebo zamrzlá voda v misce. V takových podmínkách žila podle místních obyvatel čtyřletá fena německého ovčáka na kaplickém Bělidle.

„Psa chodila nejdříve tajně krmit moje dcera Alice s kamarádkami Týnou Dibalovou a Denisou Muškovou. Říkala jsem si, že přece nemůžeme živit cizího psa, ale když jsem ho viděla, rovnou jsem šla sama koupit granule,“ vzpomínala místní obyvatelka Květa Volfová na události, které se staly týden před Vánocemi.

„Pes byl týraný“

Sama pak kontaktovala kaplické strážníky a poté i místní odbor životního prostředí. Na základě podnětu úředníků se podmínkami, v nichž je pes chován, zabývala i krajská veterinární správa.

„S využitím výsledků místního šetření jsme jednání chovatele psa shledali jako protiprávní. Zvíře bylo nedostatečně vyživováno a napájeno, což považujeme za týrání a porušení zákona na ochranu zvířat,“ sdělil ředitel Krajské veterinární správy Jihočeského kraje František Kouba.

V podobném duchu se vyjádřila i Eliška Bílková z organizace pomáhající zanedbaným zvířatům SOS Animal.

„Psa jsem viděla a byl to hrozný pohled. Byl opravdu hodně zanedbaný, měl nevyčesanou srst, páchl doslova na sto honů. Komunikace či pohyb mu zjevně nečinily problémy, ale podle množství výkalů v kotci zřejmě nebyl venčený několik měsíců,“ uvedla Eliška Bílková.

Případ veterinární správa postoupila odboru životního prostředí Městského úřadu v Kaplici, který je v této věci výkonným orgánem. Jeho pracovníkům se sice podařilo majiteli psa, paradoxně prý bývalému kynologovi, doručit obsílku s pozvánkou k jednání na úřad, nedlouho poté se však pes za záhadných okolností z kotce ztratil.

„Zloděj nejprve přeřezal dva kovové dráty na mříži plechového kotce a fenu s průkazem původu v hodnotě minimálně 10 tisíc korun z kotce odvedl,“ uvedla k případu starému dva týdny českokrumlovská policejní mluvčí Michaela Pavlíčková.

Jak ovšem sdělila Alice, dcera Květy Volfové, jež se o psa starala, v době, kdy už byl kotec prázdný, se šla na místo podívat. Ovšem kotec poškozený neshledala.

„Když jsem tam přišla o pár dní později, mříže už byly přeřezané, kotec vykydaný a visela na něm taška, nejspíš s jídlem. Kolem byly ve sněhu psí stopy a také stopy bot,“ vypověděla Alice.

Byla i jiná řešení

Podle Vladimíra Boledoviče, vedoucího Obvodního oddělení Policie ČR v Kaplici, které krádež psa řeší, se zatím v tomto případě nepodařilo zjistit žádné konkrétní indicie, které by strážce zákona dovedly k pachateli.

„Zvažovali jsme i možnost, že by chovatel psa odstranil sám, ale této variantě zatím nic nenapovídá. U výslechu na toto téma sdělil, že neměl důvod ho odklidit, neboť mu psa nikdo nebral. A pokud by se o něj opravdu nedokázal postarat, prý má spoustu přátel, jimž by ho mohl svěřit do péče,“ sdělil Vladimír Boledovič s tím, že pachatel byl zřejmě s chováním psa i podmínkami, v nichž žil, velmi dobře obeznámen.

Podle Vladimíra Boledoviče bránily majiteli psa v příkladné péči o zvíře zdravotní problémy. „Chápu, že do těžké životní situace se může dostat každý z nás, ale i v takových případech přece existuje více možností, jak zajistit péči o psa, než nechat ho napospas sobě samému,“ dodala Květa Volfová.

Chovatele psa se nám v úterý nepodařilo telefonicky zastihnout.