V zásadě se dá říci, že nováčky překvapilo, že město musí řešit víc problémů, než čekali.
„Velmi nemile nás překvapilo zejména množství a nepřehlednost nevyřešených či neřešených kauz a problémů z minulého období, které setrvale přetékají do období našeho účinkování v radě a zastupitelstvu,“ reaguje jediná nově zvolená strana TOP 09, která se po volbách dostala do rady města. „Například zmiňme autobusové nádraží, zimní stadion, kasárna či problémy s kašnou na náměstí,“ hodnotí radní Tomáš Zunt a Martin Lobík.

Tento názor sdílí i většina občanů oslovených Deníkem při ohlédnutí za prvními měsíci fungování nové politické garnitury na radnici.
Naopak k milým zkušenostem patří podle TOP 09 to, že v zásadních věcech se doposud prakticky vždy s koaličními partnery shodli, a to na základě věcné diskuse a argumentace. „Což jistě není v politice, a to i v té malé, komunální, samozřejmostí,“ dodává Tomáš Zunt.

Koaliční dohodu sepsali a podepsali politici mezi ČSSD, TOP 09, KDU – ČSL, Sdružením nezávislých – Město pro všechny a sdružením Nezávislí a Zelení. Na základě této dohody vzniklo i programové prohlášení, které kumuluje podstatnou část předvolebních slibů daných krumlovskými politiky vloni na podzim. ODS, která si většinu hlasů udržela v Českém Krumlově prakticky po celých minulých dvacet let, se společně s KSČM ocitla po posledních komunálních volbách v opozici.

Velice zajímavým faktem bylo, že lidé na podzim do zastupitelstva nezvolili také žádného z bývalých starostů Českého Krumlova, i když kandidovali vlastně všichni: Jan Vondrouš, Antonín Princ, František Mikeš i Luboš Jedlička. Nazrála tedy generační výměna? Nebo nechalo bývalé vedení a jeho dřívější koaliční partneři město v takovém stavu, že už to „volalo po změně“?

Jisté vodítko k možné odpovědi na tyto otázky může ukazovat i komentář nového starosty Dalibora Cardy k prvním měsícům ve funkci: „Zatím řešíme z velké části problémy, které jsme zdědili.“ Jak ale také uvedl, nemá přitom na druhou stranu pocit, že by předchozí zastupitelstvo neodvedlo kus práce.

Tři otázky pro starostu Českého Krumlova Dalibora Cardu (ČSSD):

Když jste sestavoval koaliční skupinu politiků, avizoval jste, že se přímo ptáte každého, zdali chce nebo bude mít do budoucna nějaké antagonistické vztahy či požadavky, které by mohly pevnost koalice ohrozit nebo zviklat. Projevilo se něco takového během prvních měsíců společné práce?

Myslím, že ne. Zatím se mi zdá, že všichni mají zájem pracovat pro radu města. A ti, co jsou v radě, ti jsou opravdu pracovití. Jsou různé názory na rychlost uskutečňovaných akcí, zvláště ti mladší jsou netrpělivější než my starší, kdy zvažujeme možnosti a hledáme různé cestičky, ale ten základ je v úplné pohodě.

Také jste avizoval, že se neuzavíráte nějaké spolupráci s opozicí. Přišla tedy opozice s nějakými podněty, které byste mohli využít?

To snad ani ne, ale přišla s tím, že se necítí nějaká zatrpklá či zahořklá. Nabídl jsem jim, že když budou mít pocit, že se dělá něco úplně špatně, tak ať přijdou rovnou za mnou. To přijali. Jednal jsem s komunisty a jednal jsem i s ODS. Přišel za mnou pan Toman s tím, že má v místní organizaci ODS potvrzené vedení, že zůstává ve funkci předsedy a že chce spolupracovat, takže já si myslím, že tohle celé funguje. Oběma těmto stranám jsem nabídl komunikaci přímo se mnou.

Jaké v tuto chvíli cítíte největší problémy, které musíte nyní řešit?

Je jich hodně, teď je ani v rychlosti nevyjmenuji. Skála Pod Kamenem je vyřešená, práce na ní budou pokračovat, to je důležité. Další důležitá věc, kláštery. Ty běží, začíná se vyřizovat stavební povolení, aby se splnil termín nutný pro získání dotace. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže se kvůli anonymnímu udání v souvislosti s kláštery zatím neozval a doufám, že se už ani neozve. A začínáme se věnovat dalším problémům, jako je zimní stadion, řeší se i právní problémy v souvislosti s dříve propuštěnými úředníky městského úřadu.

Tři otázky pro opozici, odpovídáStanislav Trnka(KSČM):

Opoziční zastupitel Stanislav Trnka (KSČM) pracuje v českokrumlovském zastupitelstvu už druhé období. Výrazně se projevil hned na ustavujísí schůzi zastupitelů na podzim 2011, kdy proti koaliční kandidátce na místostarostku Jitce Zikmundové navrhl protikandidátku Janu Beerovou.

Co vás během měsíců po volbách mile i nemile překvapilo?

Mě potěšil projev zastupitele Vachty na ustavující schůzi o tom, jak budeme všichni svorně spolupracovat. Výsledek je ten, že nás prakticky vyloučili ze všech komisí města. To mě zklamalo jednak v rovině politické, protože takto si vlastně vytváříte opozici tím, že někoho někam nepustíte. A pak i v rovině osobní, poněvadž já ty lidi znám třicet čtyřicet let a oni znají mě. Něco jiného se tady mluvilo a něco jiného se jednalo. V tu chvíli rada města udělala, řeknu to mírně, neobratný krok. A nejen u nás, ale myslím, že i vůči ODS. Já asi vím, kdo je nositelem toho přístupu, to asi nebudou sociální demokraté…

Jak se vám zatím jeví a v jaké kvalitě jsou kroky, které politické vedení města udělalo a odsouhlasilo?

Řeknu to upřímně, těch sto dní je zatím ještě neprozkoušelo. Samozřejmě, odsouhlasily se vážné věci, ale ještě nejsou realizované. Myslím, že největším prubířským kamenem budou bývalá kasárna. Snaha je tu velice upřímná a enormní starosty Dalibora Cardy, bez intrik. Když vydrží, může se tady leccos změnit.

Když porovnáte předchozí volební období a to současné, ve kterém se vám zatím jeví snaha o spolupráci zastupitelů větší?

To bych musel to minulé období rozdělit na dvě poloviny. V těch prvních dvou letech byli hoši z ODS až moc sebejistí. Pak jsme si začali svá stanoviska v pracovních záležitostech přibližovat, přestaly různé osobní animozity, takže v té druhé polovině už to bylo trochu vstřícnější. Teď je tam atmosféra asi volnější a navazuje to na tu druhou polovinu minulého období.

Jak se v krumlovské politice cítí nováčci, TOP 09?

V loňských komunálních volbách sice historicky zvítězila v Českém Krumlově Sociální demokracie, ale ta už v zastupitelstvu dříve své lidi měla. Zcela naprostým nováčkem je ovšem TOP 09.
Jaké jsou dojmy radních Tomáše Zunta a Martina Lobíka?

Co vás během prvních měsíců po volbách překvapilo mile či nemile?

Zásadní výhrady máme k fungování MÚ jako celku a velmi nás překvapilo, jak velké mohou být rozdíly v kvalitě odváděné práce mezi jednotlivými odbory na městském úřadu. Jsou zde úseky, které fungují dobře, efektivně na profesionální úrovni a pak oddělení, která zaostávají. Například zprovoznění systému zveřejňování kompletních materiálů před jednáním zastupitelstva na webových stránkách města trvalo úřadu přes naše urgence několik měsíců. Ale nakonec se vše podařilo a my pokračujeme dál krok po kroku v naplňování našeho programu.

V čem vidíte největší rozpor mezi vašimi názory a názory koalice?

Jsme spokojeni, že se nám podařilo do programového prohlášení rady města dostat převážnou většinu zásadních bodů našeho volebního programu.
Jste v místním politickém životě nováčky, splnily první tři měsíce ve funkcích vaše očekávání nebo je snad i předčila?
Vážíme si toho, že jako nový subjekt na místní politické scéně jsme dostali poměrně hodně hlasů. Po seznámení se s reálným stavem jsme zjistili, že situace není růžová a že ne vše půjde změnit tak rychle, jak bychom si přáli. To však neznamená, že ztrácíme elán a necháme se touto situací znechutit. Jako velký problém vidíme v podstatě minimální zájem občanů o komunální politiku, respektive dění na městě. To určitě chceme změnit a měníme, ať už zpřístupňováním informací na webu města, či například setkáváním s občany.

Kde a v čem vidíte největší problém města v nadcházejících měsících či letech?

V současné době končí poměrně bohaté období, kdy se dalo mnoho problémů města řešit skrze nejrůznější dotace. I proto se mimo jiné zaměřujeme na prověřování výhodnosti dlouhodobě uzavřených smluv či chceme nastavit co nejtransparentnější systém zakázek, čímž město může ušetřit peníze, kterých není nazbyt. K nejstěžejnějším problémům k řešení v nejbližším období řadíme nastavení koncepční práce města, která povede k tomu, že autobusové nádraží, kasárna, neutěšený stav kanalizace v Dobrkovicích či zimní stadion, nebudou problémy, s nimiž se budou opět a znovu potýkat naši nástupci.