VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zastupitelstvo se od evropských milionů odvrací

Český Krumlov - Tři sta milionů mít či nemít? Přesněji řečeno mít a vrátit zpět? To je, oč tu běží.

29.9.2010 2
SDÍLEJ:

O tom, jak vypadají některá zákoutí českokrumlovských klášterů se mohli lidé přesvědčit i v Noci otevřených muzeí.Foto: DENÍK/Martin Tröster

Takto hamletovsky upravené rčení nyní visí nad Českým Krumlovem.

Zatímco na začátku června podepsal ministr kultury Václav Riedlbauch v Českém Krumlově smlouvu o poskytnutí tří set dvaceti pěti milionů korun z evropských fondů jako dotaci na revitalizaci dvojklášteří minoritů a klarisek, nyní to vypadá, že město se k této sumě a především k opravám objektů nehlásí.

Poslední zasedání současného zastupitelstva totiž prakticky vůbec nevzalo na vědomí současnou zprávu o stavu a průběhu projektu a především opět neodsouhlasilo převod majetku Českokrumlovského rozvojového fondu, kterému patří část klášterů, na majetek města. To by mohlo ve finále znamenat, že na opravu těchto částí nebude moci město dotaci čerpat a peníze vrátí zpět Evropské unii.

Tento nesouhlas s převodem už dalo zastupitelstvo najevo podruhé. Jakou tedy má logiku odsouhlasit si přijetí dotace, ale neodsouhlasit si další k tomu nutné kroky? „Teď vám k tomu asi nic neřeknu,“ sdělil emotivně těsně po zamítavém hlasování radní Jan Vondrouš, když opouštěl jednací síň zastupitelstva.

Jan Vondrouš je jednou z hlavních duší projektu revitalizace klášterů a jedinou jeho další reakcí po zamítavém hlasování zastupitelů bylo prohlášení, že bude nutno přezkoumat složité smlouvy s ministerstvem a zjistit, zdali se nedají najít jiné možnosti, jak náhlý problém vyřešit. Je tedy přijetí asi největší dotace, jakou kdy město získalo, ohroženo?

Český Krumlov už ji de facto má, na papíře. Projektování a související činnost ještě ale pořádně nezačaly a pokud budou místní politici rozhodovat tak, jako dosud, nemusí se splnit plánované termíny a pak mohou opravdu nastat problémy.

„Pak už bude lepší od dotace ustoupit,“ shrnuje Jan Vondrouš (KDU-ČSL), který se projektu věnuje už dva roky. Situací se bude znovu zabývat rada města právě dnes. Jisté už je v tuto chvíli přinejmenším to, že kláštery a dotací se bude muset zabývat těsně po volbách nové zastupitelstvo, protože monitorovací zpráva musí být ministerským úředníkům odeslána do konce října a ve skluzu jsou i některé další záležitosti týkající se projektu a dotace.

„Pokud ještě před třemi měsíci byl poměr hlasů čtrnáct pro, tedy většina, a dnes je to polovina a polovina, tak to něco signalizuje,“ okomentoval starosta Českého Krumlova Luboš Jedlička (ODS). Ten patří mezi hlavní odpůrce projektu už delší dobu. Mezi jeho hlavní argumenty mimo jiné patří i obava z tvrdých podmínek, které poskytnutí peněz doprovázejí.

Podle něj jsou ve městě důležitější projekty, jako je pokračování regenerace panelových sídlišť, budování parkovacích míst a oprav komunikací, sítí, opěrných zdí a tak dál.

„Já svůj názor neměním, dodává starosta. „Dnes není doba na to, abychom dělali nějaké grandiózní projekty, u kterých nevidíme světélko na konci tunelu. Na zastupitelstvu padla informace, že projekt je půl roku ve zpoždění, že se nedělají ty věci, o kterých byli zastupitelé přesvědčováni celý minulý rok. Vím také, že už v tomto projektu jsou nyní neuznatelné náklady, které bude muset město zaplatit ze svého.“

Stejně odmítavě v podobě zvednuté ruky při hlasování proti převodu se do jednoho šiku seřadili zastupitelé jak za ODS, tak například i za KSČM. Zbytek zastupitelstva tak nebyl schopen sestavit většinu a odpor přehlasovat.

„Neuznatelný náklad je tam pouze jeden, což je úplně původní studie ze samého začátku prací. Tehdy se ještě myslelo, že celé to bude realizovat Rozvojový fond, ale příjemcem se nakonec stalo město,“ vysvětlil Jan Vondrouš.

Co se skluzu týče, ten je podle Vondrouše i podle ředitele Českokrumlovského rozvojového fondu Miroslava Reitingera zaviněn zčásti hlavně tím, že zastupitelé sami dosud neodsouhlasili převod majetku z fondu na město.

Mezi pro dotaci hlasující zastupitele patří například Dana Kuchtová (Nezávislí a Zelení). Podle ní je zablokování dotace nezodpovědné. Na adresu záporně hlasujících zastupitelů uvedla: „Oni vlastně vytvořili nový typ obstrukce. Několikrát přijetí dotace velice zásadně zdrželi.“

Třísetmilionová dotace může přinést městu podle Kuchtové rozvoj, opravení klášterního komplexu, které by město ze svého nezvládlo. „K tomu všemu i rozvoj turistického ruchu, vzdělanosti i podnikání,“ dodala v úterý Kuchtová.

Zajímavý je i vývoj hlasování některých zastupitelů. Část z nich byla proti ještě vloni o prázdninách. Poté, co měl ale vzniknout jakýsi monitorovací výbor, jehož členové z řad zastupitelů měli být za práci v něm odměňování měsíčně třinácti tisíci korunami, zvedli někteří odpůrci ruku pro dotaci.

Tento postup ale zvedl vlnu nevole ostatních politiků. Jak například v této souvislosti pro Českokrumlovský deník uvedl vloni Petr Šandera (KSČM): „Nesouhlasíme především se záměrem dlouhodobě propojit přípravu a realizaci projektu s neúměrně honorovaným řídícím a expertním týmem, složeným z některých městských zastupitelů a napojených vysokých státních úředníků.“

Debata a články na toto téma tehdy proběhly i na stránkách Deníku. Návrh na výbor byl po emotivních debatách vzápětí zrušen, seznam stornován ještě před tím, než byl oficiálně schválen. A někteří z těch, kteří byli na seznamu, už nyní hlasovali přesně proti duchu svého hlasování během loňského srpna a září.

Autor: Zdeněk Zajíček

29.9.2010 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

SERVIS

Administrativa - Administrativa Ostatní odborní pracovníci v 16 400 Kč

Pracovníci pro zpracování textů Zapisovatel/ka. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16400 kč, mzda max. 22170 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Zapisovatel/ka - vzdělání středoškolské. Pracoviště Český Krumlov. Pracovní poměr na dobu určitou po dobu jednoho roku s možností prodloužení, prac. úvazek plný, nástup ihned, prac. doba jednosměnná. Plat od 16.400,-- - 22.170,-- Kč hrubého. Požadujeme: psaní všemi deseti podmínkou. Kontakt: Plišková Eva Ing., tel.: 380 706 101. Ověřeno 21.5.2018. Pracoviště: Okresní soud v českém krumlově, Linecká, č.p. 284, 381 01 Český Krumlov 1. Informace: Eva Plišková, +420 380 706 101.

Cestovní ruch a hotelnictví - Cestovní ruch a hotelnictví Recepční v hotelu 19 000 Kč

Recepční v hotelích a dalších ubytovacích zařízeních Recepční hotelu. Požadované vzdělání: úsv. Dělené směny, úvazek: . Mzda min. 19000 kč, mzda max. 21000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Recepční hotelu - vzdělání středoškolské. Pracoviště Český Krumlov. Pracovní poměr na dobu neurčitou, prac. úvazek plný, nástup od 30.7.2018, dělené směny. Mzda od 19.000,-- -21.000,-- Kč hrubého. Požadujeme: aktivní znalost AJ, znalost práce s PC, znalost dalšího jazyka např. NJ - výhodou. Dobré komunikační schopnosti, příjemné vystupování a práce v týmu jsou podmínkou. Znalost práce se systémem Previo - výhodou. Práce vhodná i pro absolventy - zaškolíme. Kontakt: Ptáčková Simona Mgr., tel.: 725 596 565 (denně od 8:00 hod. do 19:00 hod.), e-mail: sales@ckhotels.cz, osobně: denně na Široká č.p. 77, Vnitřní Město, 381 01 Český Krumlov 1 od 8:00 hod. - 19:00 hod.. Pracoviště: Ck - hotels, a.s. - hotels ebersbach, Široká, č.p. 77, 381 01 Český Krumlov 1. Informace: Simona Ptáčková, +420 725 596 565.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitelka mateřské školy 10 000 Kč

Učitelé v oblasti předškolní výchovy Chůva pro dvouleté děti v MŠ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 10000 kč, mzda max. 12000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Chůva pro dvouleté děti v MŠ - vzdělání základní + kurz chůvy. Pracoviště Lipno nad Vltavou. Pracovní poměr na dobu určitou, prac. úvazek zkrácený, nástup od 1.9.2018, prac. doba jednosměnná. Mzda od 10.000,-- -12.000,-- Kč hrubého. Požadujeme: kurz chůvy (kurz je možný dodělat). Vhodné i pro absolventy. Kontakt: Rynešová Marika Mgr., e-mail: skolali@mybox.cz.. Pracoviště: Základní škola a mateřská škola lipno nad vltavou, 382 78 Lipno nad Vltavou. Informace: Marika Rynešová, .

Výroba - Výroba Montážní dělník 16 000 Kč

Montážní dělníci elektrických, energetických a elektronických zařízení Montážní dělník elektrických zařízení. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč. Volných pracovních míst: 9. Poznámka: Montážní dělník elektrických zařízení - vzdělání základní. Pracoviště Kaplice. Prac. poměr na dobu neurčitou, nástup ihned, prac. úvazek plný, prac. doba dvousměnná. Mzda od 16.000,-- Kč hrubého. Náplň práce: zapojování strojních rozvaděčů podle elektroschémat, manipulace s díly. Požadujeme: znalost Ukrajinštiny. Vhodné i pro absolventy. Kontakt: Vendlová Zuzana, tel.: 380 386 784, e-mail: zuzana.vendlova@engel.at, osobně: Českobudějovická č.p. 314, 382 41 Kaplice 1. Ověřeno 4.7.2018.. Pracoviště: Engel strojírenská spol. s r.o., Českobudějovická, č.p. 314, 382 41 Kaplice 1. Informace: Zuzana Vendlová, +420 380 386 784.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Lidé se mohou těšit na sladké a levnější ovoce

Táborské stádo zubrů se rozrostlo o samičku Taru.

Táborské stádo zubrů se rozrostlo o samičku Taru

Sportovcům zatím zůstává stará hala

České Budějovice – Snahy vybudovat novou sportovní halu ukončil před několika lety Úřad pro hospodářskou soutěž, druhý pokus nyní odpískali radní kvůli vysoké vysoutěžené ceně.

Inspektoři bojují s pašováním zvířat a rostlin z Asie

České Budějovice – Inspektoři z České inspekce životního prostředí (ČIŽP) minulý rok provedli téměř šestnáct tisíc kontrol, z toho více než tisíc v Jihočeském kraji.

Barokní ohňostroj připomene 20 let na seznamu UNESCO

Holašovice – Jako malý vyháněl v Holašovicích kachny a husy z rybníka. Dnes připravuje největší událost roku, na kterou každoročně přijíždí patnáct tisíc návštěvníků. Letos Selské slavnosti Holašovice po jednadvacáté. Připravte se. Starosta Jan Jílek na nichs partou zasvěcených maká už od ledna. O víkendu je na co se těšit.

Soutěž o nejoblíbenější provozovnu pro rok 2018

Jižní Čechy /ANKETA/ - Hlasujte pro svou nejoblíbenější restauraci, hospůdku, kavárnu, pizzerii, vinárnu nebo cukrárnu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT