Takto hamletovsky upravené rčení nyní visí nad Českým Krumlovem.

Zatímco na začátku června podepsal ministr kultury Václav Riedlbauch v Českém Krumlově smlouvu o poskytnutí tří set dvaceti pěti milionů korun z evropských fondů jako dotaci na revitalizaci dvojklášteří minoritů a klarisek, nyní to vypadá, že město se k této sumě a především k opravám objektů nehlásí.

Poslední zasedání současného zastupitelstva totiž prakticky vůbec nevzalo na vědomí současnou zprávu o stavu a průběhu projektu a především opět neodsouhlasilo převod majetku Českokrumlovského rozvojového fondu, kterému patří část klášterů, na majetek města. To by mohlo ve finále znamenat, že na opravu těchto částí nebude moci město dotaci čerpat a peníze vrátí zpět Evropské unii.

Tento nesouhlas s převodem už dalo zastupitelstvo najevo podruhé. Jakou tedy má logiku odsouhlasit si přijetí dotace, ale neodsouhlasit si další k tomu nutné kroky? „Teď vám k tomu asi nic neřeknu,“ sdělil emotivně těsně po zamítavém hlasování radní Jan Vondrouš, když opouštěl jednací síň zastupitelstva.

Jan Vondrouš je jednou z hlavních duší projektu revitalizace klášterů a jedinou jeho další reakcí po zamítavém hlasování zastupitelů bylo prohlášení, že bude nutno přezkoumat složité smlouvy s ministerstvem a zjistit, zdali se nedají najít jiné možnosti, jak náhlý problém vyřešit. Je tedy přijetí asi největší dotace, jakou kdy město získalo, ohroženo?

Český Krumlov už ji de facto má, na papíře. Projektování a související činnost ještě ale pořádně nezačaly a pokud budou místní politici rozhodovat tak, jako dosud, nemusí se splnit plánované termíny a pak mohou opravdu nastat problémy.

„Pak už bude lepší od dotace ustoupit,“ shrnuje Jan Vondrouš (KDU-ČSL), který se projektu věnuje už dva roky. Situací se bude znovu zabývat rada města právě dnes. Jisté už je v tuto chvíli přinejmenším to, že kláštery a dotací se bude muset zabývat těsně po volbách nové zastupitelstvo, protože monitorovací zpráva musí být ministerským úředníkům odeslána do konce října a ve skluzu jsou i některé další záležitosti týkající se projektu a dotace.

„Pokud ještě před třemi měsíci byl poměr hlasů čtrnáct pro, tedy většina, a dnes je to polovina a polovina, tak to něco signalizuje,“ okomentoval starosta Českého Krumlova Luboš Jedlička (ODS). Ten patří mezi hlavní odpůrce projektu už delší dobu. Mezi jeho hlavní argumenty mimo jiné patří i obava z tvrdých podmínek, které poskytnutí peněz doprovázejí.

Podle něj jsou ve městě důležitější projekty, jako je pokračování regenerace panelových sídlišť, budování parkovacích míst a oprav komunikací, sítí, opěrných zdí a tak dál.

„Já svůj názor neměním, dodává starosta. „Dnes není doba na to, abychom dělali nějaké grandiózní projekty, u kterých nevidíme světélko na konci tunelu. Na zastupitelstvu padla informace, že projekt je půl roku ve zpoždění, že se nedělají ty věci, o kterých byli zastupitelé přesvědčováni celý minulý rok. Vím také, že už v tomto projektu jsou nyní neuznatelné náklady, které bude muset město zaplatit ze svého.“

Stejně odmítavě v podobě zvednuté ruky při hlasování proti převodu se do jednoho šiku seřadili zastupitelé jak za ODS, tak například i za KSČM. Zbytek zastupitelstva tak nebyl schopen sestavit většinu a odpor přehlasovat.

„Neuznatelný náklad je tam pouze jeden, což je úplně původní studie ze samého začátku prací. Tehdy se ještě myslelo, že celé to bude realizovat Rozvojový fond, ale příjemcem se nakonec stalo město,“ vysvětlil Jan Vondrouš.

Co se skluzu týče, ten je podle Vondrouše i podle ředitele Českokrumlovského rozvojového fondu Miroslava Reitingera zaviněn zčásti hlavně tím, že zastupitelé sami dosud neodsouhlasili převod majetku z fondu na město.

Mezi pro dotaci hlasující zastupitele patří například Dana Kuchtová (Nezávislí a Zelení). Podle ní je zablokování dotace nezodpovědné. Na adresu záporně hlasujících zastupitelů uvedla: „Oni vlastně vytvořili nový typ obstrukce. Několikrát přijetí dotace velice zásadně zdrželi.“

Třísetmilionová dotace může přinést městu podle Kuchtové rozvoj, opravení klášterního komplexu, které by město ze svého nezvládlo. „K tomu všemu i rozvoj turistického ruchu, vzdělanosti i podnikání,“ dodala v úterý Kuchtová.

Zajímavý je i vývoj hlasování některých zastupitelů. Část z nich byla proti ještě vloni o prázdninách. Poté, co měl ale vzniknout jakýsi monitorovací výbor, jehož členové z řad zastupitelů měli být za práci v něm odměňování měsíčně třinácti tisíci korunami, zvedli někteří odpůrci ruku pro dotaci.

Tento postup ale zvedl vlnu nevole ostatních politiků. Jak například v této souvislosti pro Českokrumlovský deník uvedl vloni Petr Šandera (KSČM): „Nesouhlasíme především se záměrem dlouhodobě propojit přípravu a realizaci projektu s neúměrně honorovaným řídícím a expertním týmem, složeným z některých městských zastupitelů a napojených vysokých státních úředníků.“

Debata a články na toto téma tehdy proběhly i na stránkách Deníku. Návrh na výbor byl po emotivních debatách vzápětí zrušen, seznam stornován ještě před tím, než byl oficiálně schválen. A někteří z těch, kteří byli na seznamu, už nyní hlasovali přesně proti duchu svého hlasování během loňského srpna a září.