Nervozita, zpěv, hecování, vtipkování. V Rožmberku nad Vltavou byl v sobotu dopoledne slušný šrumec. Závodníci z celé republiky i ciziny se před jedenáctou hodinou připravovali na svůj veliký okamžik – na start letošního Krumlovského vodáckého maratonu. A každý se na vodu chystal jinak.

„My jsme se posilnili nejlepším možným dopingem – dobrou náladou. Však svítí sluníčko, je krásně, není důvod k nervozitě. Stejně vyhrajeme,“ chlubil se jeden z týmů.

Dobrá nálada byla cítit v celém areálu. Závodníci se mezi sebou popichovali, málokdo se choval odtažitě vůči své konkurenci.

„Holky, musíme rozsekat všechny ostatní potvory. Jsme nejlepší, tak všem ukážeme pořádnou nakládačku,“ hecoval se ženský tým.

Někteří si s sebou přivezli fanoušky, jiní na ně teprve čekali. Někdy i marně. „Hej, já ještě nemohu na vodu. Není tady moje ségra. Chtěl jsem se pochlubit,“ těkal očima před startem nešťastný závodník.

Našly se i party, které vše nechávaly doslova na poslední chvíli. Pár minut před startem ještě neměly nafouknutý raft. „Ty jo, rychle, nafukuj!“ – „Už je to dobrý, ne?“ – „Blázníš? Takhle se utopíme hned u břehu!“

Ani tento rok nechyběla na vodáckém maratonu dračí loď. Jen ji dostat na vodu nebylo úplně nejjednodušší. Její posádka využila snad každou pomocnou sílu v okolí. „Posádka dračí lodi je už tak slabá, že ani neunese svoji loď,“ vtipkoval na její účet přihlížející muž.

Legrace byla také na Pískárně, kde je přeběh s loděmi po souši i s občerstvením. Z tohoto místa startovali i nejmladší závodníci. A ti byli pořádně nabuzení. Na zničení svých soupeřů se těšila například parta kamarádů z města Litovel.

„Uvidíme, jak dopadneme. Se závody už zkušenosti máme, stejně tak jsme už docílili nějakých těch úspěchů,“ pochlubili se mladí vodáci.

„O prázdninách trénujeme i několikrát týdně. Makáme pořád! Vltavu známe. Vyrážíme na ni právě o prázdninách,“ řekl Jan Paták.

Mezi mladými je evidentně každý rok větší rivalita, než mezi staršími kolegy.

„V mé kategorii je soupeř, který je opravdu dobrý. Musím ho porazit,“ řekl Paták.

Pískárna: Jedna perla za druhou

„Sakra, Red Bull dává křídla a já přitom spíše melu držkou v zemi. Asi napíšu, že ve své reklamě klamou.“
„Do prčic, vstávej! Na válení budeš mít času dost doma.“
„Čaj! Čaj! Honem, jinak asi umřu.“
„Kluci, asi se pozvracím.“
„Makej, nejsi tady na vycházce!“
„Vau, dobré čičinky u občerstvení.“