Za chalupářku se prý sama nikdy nepovažovala. Přesto si uznávaná herečka Zdena Hadrbolcová neuměla představit, že by alespoň část léta právě na chalupě neprožila. V posledních letech pravidelně mířila do Výhně nedaleko Kaplice. Tady si opečovávala svůj „domeček“, jak chalupě sama říkala.

Zemřela Zdena Hadrbolcová
Zemřela Zdena Hadrbolcová. Oblíbené české herečce bylo 86 let

V třeboňských lázních, kde svérázná Růža ze seriálu Ulice i maminka z Kachyňova snímku Už zase skáču přes kaluže trávila závěr letních prázdnin, zavzpomínala pro Deník také na Jizerské hory, kde její chalupaření začalo.

Na chalupu, kterou tam koupil tatínek Zdeny Hadrbolcové, jezdívala celá rodina. „Tedy rodiče, já s malým bratrem i babička,“ upřesnila herečka. „Tatínek tam měl svou milovanou garáž se spoustou nářadí a autem značky Lada. Mně z toho krásného kraje k srdci nejvíce přirostla Jablonecká přehrada, kde jsme se opalovali ve slunečních lázních, tedy bez plavek,“ vybavila si Zdena Hadrbolcová.

Chtěla do svého

Chalupaření s rodiči si však moc neužívala. „Tatínek byl rozený lídr a na chalupě nás používal hlavně na pomocné práce. Bylo to samé podrž, podej, přijď, anebo jdi pryč. Samostatná iniciativa se zkrátka necenila,“ zavzpomínala s úsměvem Zdena Hadrbolcová.

Navíc procházky na horách a v lese jí nikdy nic neříkaly, je spíše plovárenský, letní typ. „A pamatuji si, že v Jizerských horách jsme v létě skoro pořád chodili ve svetru a bundě, v chalupě se muselo topit. To mě hrozně nebavilo,“ podotkla herečka.

zdena-hadrbolcova-umrtizdena-hadrbolcova-umrtiZdroj: Deník/Ivars Gravlejs

A tak se začala poohlížet po vlastní chalupě, pokud možno v nějakém teplejším kraji. Sehnat vlastní domek však tehdy, pár let před revolucí, nebylo nijak snadné. Místo do zahraničí totiž lidé jezdili právě na chalupy, a tak si každý svého venkovského stavení hleděl. Chalup na prodej bylo zkrátka málo. „Já jsem domeček nakonec našla přes tenisovou známost. Slečna, která trénovala na Spartě, kam chodím tenis hrát, mi řekla, že pochází z Velešína a její rodiče znají někoho, kdo má domeček po svých rodičích. A že prý by ho možná prodal. Řekla jsem si tedy, že se na něj pojedu podívat,“ vyprávěla Zdena Hadrbolcová.

Tak se ocitla ve Výhni, vesničce v malebné krajině zhruba na půli cesty mezi Kaplicí a Velešínem. S odstupem času vlastně ani neví, proč na koupi domečku nakonec kývla. „Asi jsem musela být padlá na hlavu,“ zasmála se. „Domeček byl totiž strašně ošklivý. Ale měla jsem víc štěstí než rozumu. Díky polistopadové atmosféře, kdy lidé byli vstřícní a ochotní pomoci, a také ještě poměrně přijatelným cenám stavebních prací a materiálu se mi povedlo dát chalupu do přijatelného stavu,“ dodala.

Se svou maminkou a partnerem, dokumentaristou Jiřím Průchou, pak Zdena Hadrbolcová prožila ve Výhni řadu krásných prázdnin. A každé léto se tam vracela i v době, kdy už byla sama. „Když jsem ztratila maminku i Jiřího, myslela jsem si, že do domečku už nebudu moci vkročit, abych se neuplakala. Ale ono to překvapivě šlo. V tom domečku jsme všichni tři byli vždycky moc šťastní a ta nálada, atmosféra v něm asi nějak zůstala,“ zauvažovala Zdena Hadrbolcová.

Její „domeček“, to je kamenná stavba se silnými zdmi, proto se v něm drží vlhkost. A tak bylo třeba hodně větrat. „Sama bych na to nestačila, o sobotách většinou hraji v divadle nebo mám jinou práci a jet na chalupu pouze na neděli by se mi nevyplatilo. Proto sem mířím většinou jen v létě. Ale mám štěstí na skvělé sousedy, kteří mi moc pomáhají. Chalupu větrají, paní Mařenka mi u sebe dokonce schovává peřiny, aby nenavlhly. A tak vždycky, když přijedu, je domeček jako z cukru,“ pochvalovala si herečka.

Zdena Hadrbolcová.
Zdenu Hadrbolcovou zradilo zdraví. Po mrtvici se herečka trápí v léčebnách

Své letní sídlo brala jako útočiště, hnízdo, do kterého utíká před ruchem velkoměsta. A aby bylo stále útulné, bylo třeba ho postupně zvelebovat. „Každé léto si proto s jednou velešínskou stavební firmou dojednám nějakou práci. Tu je třeba vybílit, jindy zase oškrábat vlhkou zeď a sanovat ji. Akorát plot zvládnu natřít sama, to jsem dělala zrovna vloni,“ připomněla Zdena Hadrbolcová.

Do velkého vaření se ale na chalupě nepouštěla. Prý také proto, že v domě neteče teplá voda, a tak bylo mytí nádobí trochu problematické. „Když jsme do domečku jezdívali s Jiřím, vařili jsme si. Teď, sama pro sebe, si něco ukuchtím většinou na dva dny. Na nákupy vyrážím na kole do Kaplice-nádraží, občas si ale zajdu do Velešína na oběd. V létě mi na jídle tolik nezáleží, stačí mi i dobrý chleba namazaný máslem,“ doplnila herečka, jež účinkovala ve více než stovce filmů.

A jaká místa si v okolí své chalupy oblíbila? „Ráda to mám v Římově u řeky. Ne u jezu, kde je poměrně rušno, ale o kousek výš. Řeka tu sice bývá poměrně chladná, ale na plavání velmi příjemná,“ vylíčila Zdena Hadrbolcová.

O dovolené nezahálela, stejně tak její tenisová raketa 

Ani při letním lenošení nenechávala odpočinout svou tenisovou raketu. Když byla na chalupě ve Výhni, za tenisem mířila buď do Kaplice, anebo na českokrumlovské kurty. „To je asi jediné místo v Krumlově, kam se přes léto vydávám. Přímo do centra se totiž kvůli velkému provozu pouštět moc nechci. I proto jsem třeba už hodně dlouho nebyla na otáčivém hledišti,“ zalitovala herečka.

A když už byla v jižních Čechách, nikdy nevynechala návštěvu Třeboně. Město jí přirostlo k srdci i proto, že tady, u rybníka Svět, měla první rande se svým Jiřím.

Vypravovala se i do Chlumu u Třeboně, kde si chalupu pořídila hereččina kamarádka z Prahy. Společně se vždy o předposlední srpnové neděli vydával na chlumeckou pouť. „Vždy si vystřelím papírovou růži, pokud to pro mě neudělá nějaký muž, a koupím si pouťové prstýnky, které si pak doma schovávám,“ zasnila se.

Zemřela česká herečka a scénáristka Zdena Hadrbolcová. Bylo jí 86 let.Zemřela česká herečka a scénáristka Zdena Hadrbolcová. Bylo jí 86 let.Zdroj: Profimedia

A ač byl v době rozhovoru prázdninový čas, na práci Zdena Hadrbolcová tak docela zapomenout nemohla. Už proto, že ji zastavovali lidé, aby jí řekli, jak hezky se zhostila role Růži v Ulici a že se na seriál rádi dívají.

Obdobná slova díků slýchávala Zdena Hadrbolcová i v třeboňských lázních. „Mám z toho radost. To pak vždycky telefonuji své milé kolegyni Jarce Obermaierové (představitelka Vilmy Nyklové – pozn. red.), aby z toho také něco měla.“

Herečka, jež chtěla být novinářkou
Divadelní a filmová herečka Zdena Hadrbolcová se narodila 13. července 1937. Vyrůstala v pražských Holešovicích. Byla o osm let starší než její bratr. Křestní jméno Zdena dostala po matce, jež pracovala jako úřednice. Malá Zdenka trávila většinu času u své babičky. Otec František byl velký sportovec (cyklista a kanoista). Doma se příliš nezdržoval, protože byl členem a funkcionářem různých sportovních oddílů.
Zdena Hadrbolcová si přála být novinářkou, ale tehdejší doba tomu příliš nakloněna nebyla. „Navíc v novinách, jakými je třeba Deník, bych neobstála. Jsem totiž hrozně pomalá, vždycky o něčem uvažuji, pak si dlouze dělám poznámky… Takže chrlit každý den několik zpráv, to by nebylo nic pro mě,“ podotkla herečka.
Vystudovala francouzské gymnázium. Pak nastoupila na DAMU. V ročníku byla s dalšími hereckými hvězdami – Františkem Husákem, Ninou Divíškovou a Libuší Švormovou. Po absolvování DAMU nastoupila do Divadla S. K. Neumanna (dnes Divadlo Pod Palmovkou). Zde vydržela 30 let. Pak následovala angažmá v Divadle Komedie, Rubín. Od roku 2004 je herečka ve stálém angažmá Divadla Na zábradlí (hry Sarabanda, Pískoviště, Strýček Váňa aj.).
Ve filmech a seriálech hrála většinou maminky nebo tetičky. Svou historicky první maminku hrála už v roce 1970, kdy si ji vybral režisér Karel Kachyňa pro film Už zase skáču přes kaluže. Tehdy jí bylo 32 let. Provdala se za svou studentskou lásku, manželství nevydrželo. Dlouhá léta žila se svým dobrým přítelem a dokumentaristou Jiřím Průchou. Nikdy si ho nevzala.
Mimo francouzštiny se věnovala angličtině a italštině. Přeložila hru Briana Friela Afterplay. Napsala detektivní román Paraple paní Černé. Také pracovala jako pedagožka. Na Katedře autorské tvorby a pedagogiky DAMU vyučovala hereckou výchovu na základě dialogického jednání. Od roku 1960 do roku 2011 hrála celkem ve 110 filmech a v 18 televizních seriálech. (mat, www.csfd.cz)