Cedule s nápisem „Zákaz vstupu na staveniště“ sice na kraji mostu v Budějovické ulici ve Velešíně zůstala, své opodstatnění však již nemá.
Mostek na výpadovce z města směrem na České Budějovice totiž po zhruba tříměsíční rekonstrukci od včerejška znovu slouží nejen chodcům, ale také cyklistům a především motoristům.

„Je dobře, že už oprava skončila. Hlavně pro lidi ze Sídliště to byla velká komplikace, vyjíždět na silnici E 55 skrz centrum a přes Budějovickou ulici. Své si užili také řidiči autobusů a cestující,“ zmínil včera místní obyvatel Jan Michálek.

Ten neváhal vydat se na nový most, aby si jej prohlédl zblízka. „V pondělí to tu bylo ještě zavřené, a když jsem teď šel z ochodu a viděl, že už sem auta můžou, hodil jsem nákup domů a vyrazil se sem podívat,“ doplnil Jan Michálek.

Otevření mostu přivítala rovněž další obyvatelka Velešína Zuzana Adamčíková. „Bydlíme tady na Sídlišti a při cestě do Českých Budějovic jsme museli objíždět celé město. Také byl na staveništi neustále hluk, třeba čerpadlo tam kolikrát běželo i v noci,“ sdělila Zuzana Adamčíková.

Před zahájením rekonstrukce byl mostek na příkaz statika dlouhé měsíce uzavřen z jedné poloviny, a to kvůli zajištění bezpečnosti automobilů, které po něm projížděly.

Letos v červnu pak v uzavřené části mostu udělal přívalový déšť obrovskou díru, a tak přemostění zůstalo pro veškerou dopravu úplně uzavřeno. Kraj pak vyčlenil peníze na opravu mostku.

Jak potvrdila tisková mluvčí Krajského úřadu Jihočeského kraje Kateřina Koželuhová, na stavbu mostu již byl vydán kolaudační souhlas, a tak jeho otevření už nic nebránilo. Doplnila, že stavbu dělníci dokončili v předpokládaném termínu, přičemž peníze na její financování putovaly z investičního fondu Správy a údržby silnic Jihočeského kraje. „Celkové náklady činily 6,7 milionu korun, přičemž předpokládaná cena díla byla podle projektové dokumentace asi 7,2 milionu korun. Podařilo se tak uspořit asi 50 tisíc,“ doplnila Kateřina Koželuhová.

Úplně hotovo však zatím není. Podle Kateřiny Koželuhové jsou na stavbě ještě drobné nedodělky, které stavebníci dokončí nejpozději do tohoto pátku.

Silnice na mostku je teď o něco širší, než byla ta původní, podle Kateřiny Koželuhové měří rovných šest metrů.

Spolu se zákazem vjezdu na most v Budějovické ulici zmizelo i provizorní dopravní značení z dalších částí města – v Budějovické ulici, kde byl v důsledku uzavírky mostu rušnější provoz, už neplatí zákaz zastavení, na E 55 v úseku u křižovatky tohoto mezinárodního tahu s Krumlovskou ulicí a výjezdem na Velešín Nádraží už také neplatí omezení rychlosti na 70 kilometrů v hodině. Dopravní značení zřejmě svůj účel splnilo, podle místostarosty Velešína Jiřího Růžičky se zvýšená dopravní zátěž jedné části města až na několik drobných kolizí obešla bez problémů.

Tomu, že vše bude hotovo v termínu, Jiří Růžička příliš nevěřil. „Dvakrát totiž stavbu vypláchla velká voda, což práce pozdrželo,“ zdůvodnil. „Jsme rádi, že je most hotový. A doufám, že o něm teď dalších sto let nebudu slyšet,“ uzavřel velešínský místostarosta.