Teď je nejdůležitější, nějak přežít zimu. To si jistě říká řada lidí ze současných necelých čtyř tisícovek nezaměstnaných, kterým se nedaří zavadit o kloudnou práci.

S volnými pracovními místy je Českokrumlovsko v současnosti opravdu na štíru. Sto čtrnáct volných míst, které mohl uchazečům o práci nabídnout českokrumlovský úřad práce na konci roku, je žalostné číslo.

Žádný div, že na jedno volné místo připadá 32,7 uchazeče. Ale jinde jsou na tom mnohem hůř. Například v okrese Prostějov na jedno volné místo připadá 88 nezaměstnaných.

V prosinci se přišlo na úřad práce přihlásit jako vždy v tuto dobu 34 kuchařů a číšníků, sedmadvacet nekvalifikovaných dělníků či dělníků pro pěstební činnost, také prodavači.

Ale přibylo k nim i 13 propuštěných lidi z VOLARÉZY – Vojenských lázeňských a léčebných zařízení, devět lidí z kaplického podniku Kopp, ale především kolem 120 pracovníků ze stavebnictví.

Pro některé z nich to není v zimě nic nového, jiní se ocitli na úřadu práce poprvé. Hlavní důvod je jednoduchý – ekonomická krize.

„Lidé proto šetří. Nedostávají také úvěry, protože banky se zdráhají půjčovat peníze,“ řekl Martin Smolík z velešínského zednictví. „Už se mi stalo, že jsem měl něco nasmlouváno, ale lidé, kteří si mě objednali, nedostali úvěr.“

S jeho slovy souhlasí i František Kříž z Třísova, který podniká ve stavebnictví. „Samozřejmě je znát ekonomická krize,“ potvrdil. Zároveň ale dodal, že nedostatek práce není pro zedníky přes zimu nic neobvyklého.

„V zahraničí je v tomto odvětví normální, že se nedělá, přičemž zedník dostává třeba 60 procent platu. Práce se mu mezitím naskládá a až se udělá pěkně, může se do ní zase vrhnout. U nás jsou ale lidé zvyklí, že se musí pracovat celý rok.“

„Za úbytkem práce samozřejmě vězí také počasí. Leccos je rozdělané, ale pokračovat se na tom musí až na jaře, protože to jinak není možné. Myslím si, že problém s nedostatkem práce nebude tak hrozný, jenom trošku potrvá, než se to zase rozjede,“ nevidí to tak černě Martin Smolík.

V prosinci nezaměstnaní na Českokrumlovsku pobírali podporu průměrně ve výši 5427 korun. Méně než 3,5 tisíce korun dostávalo 351 lidí, více než 9,5 tisíce korun 101 uchazečů.

„Nejvíce volných míst, čili 47, je momentálně pro lidi se základním vzděláním. Pro vyučené tu máme 30 volných míst a pro vysokoškoláky 12 míst,“ řekl Luboš Mlčák z českokrumlovského úřadu práce.

Čísla nezaměstnanosti z posledních měsíců sice vypadají dost hrůzyplně, ale to je také tím, že se srovnávají s rokem 2008, kdy nezaměstnanost výjimečně poklesla. Měsíční průměr počtu nezaměstnaných v roce 2009 se však nijak zvlášť neliší od let 2003 až 2006.

Ovšem pravdou, že počet nabízených volných míst je na minimu, které ani v letech 2003 až 2006 úřad práce nepamatuje.

Zuzana Kyselová, Václav Votruba