Zejména pro profese závislé na letní sezoně.

Na konci února českokrumlovský úřad práce evidoval 132 kuchařů, k tomu pomocných 61, přes dvě stovky prodavačů, také 142 řidičů nákladních aut a skupina sama o sobě jsou zedníci. Těch je na úřadě práce přihlášeno 327 a k tomu ještě 86 tesařů a truhlářů.

„Tolik nezaměstnaných zedníků nikdy nebývalo,“ podotkl vedoucí oddělení trhu práce Luboš Mlčák z českokrumlovského úřadu práce. Stavebnictví deptá dlouhá zima a zejména krize, která letos na firmy v tomto oboru dopadla plnou silou.

„Já jsem od poloviny prosince na úřadu práce,“ přitakal včera Miloš Kysela z Kaplice, živitel rodiny se dvěma malými dětmi, že práci shání na všech stranách, ale marně. „Na vině je zima, ale hlavně krize. Už loni to bylo špatné, ale to se ještě dodělávaly velké stavby. Ale letos je to bída.“ Podle jeho slov krize mnozí zneužívají a co nejvíce ceny za stavební práce stlačují dolů. Pak se šetří hlavně na odměnách zedníků. Práce v oboru se strašně těžko shání také proto, že když není práce, berou velké firmy i malé zakázky a tím zase připravují o práci malé živnostníky. „Navíc strašně dlouho trvá, než zákazníci za provedenou práci zaplatí, na tom pak pohoří spousta lidí. Práci nám ubírá i zaměstnávání Ukrajinců a Slováků, i když je to často na úkor kvality,“ říká Miloš Kysela.

A až k tomu přibyde dvacetiprocentní daň, bude to úplně v háji. Pak dobří řemeslníci skončí, nebo půjdou do zahraničí. Tento rok je kritickým, příští snad bude lepší, ale to záleží na politice vlády. Možná bychom měli stávkovat jako doktoři.“

„Krize pochopitelně způsobila, že nejsou velké zakázky. Straší se i úpravou DPH, což může, až se venku bude moci stavět, situaci vylepšit, když se budou někteří snažit postavit rodinné domy ještě předtím, než k úpravě DPH dojde,“ řekl jednatel stavební společnosti Sixl v Českém Krumlově Maxmilián Krabatsch. „Myslím ale, že v příštím roce se to srovná, protože cena některých nákladů – jako nafty – zase klesne, takže to ani s tím DPH taková tragédie nebude. Trh se přizpůsobí,“ hledí do budoucna optimisticky.

Ovšem souhlasí, že zima je letos krutá a dlouhá. „Trvá od listopadu až doteď a kvůli tomu se spousta prací, jako třeba zemní práce, dělat nedá. Vždyť dneska ráno bylo zase minus dvanáct stupňů.“

Jenom sedm regionů v republice v únoru zaznamenalo úbytek nezaměstnanosti a českokrumlovský je mezi nimi. „Náš okres má úbytek půl procenta,“ řekl Luboš Mlčák. Nezaměstnanost Českokrumlovska ve výši 11,8 procenta představuje 4402 uchazečů o práci. Loni v únoru jich bylo 4137. Při pohledu na poslední půlrok činí průměr za uplynulých šest měsíců 3678 uchazečů, což je prakticky totéž jako loni ve stejnou dobu. Tehdy hledalo práci 3632 lidí.
I když má okres nezaměstnanost 11,8 procenta, v mnohých obcích je situace podstatně horší. Na 38 procent vyskočila nezaměstnanost v Pohorské Vsi, neboť tam skončily veřejně prospěšné práce, a na paty jí šlape i Světlík se 37 procenty.