V Praze se tyrkysově rozzářila Petřínská rozhledna, Tančící dům a Karolinum. Přidal se rovněž Český Krumlov. Nad řekou v pátek večer tyrkysově zářil kostel sv. Víta.

„Je nesmírně důležité upozorňovat a poukazovat na práva dětí a na to, že ne všem dětem na světě se dostává péče, kterou potřebují,“ zdůvodnil starosta Dalibor Carda, proč se k akci přidává město Český Krumlov.

„Před 31 lety přijalo Valné shromáždění OSN Úmluvu o právech dítěte, která zaručuje právo na dětství pro každé dítě,“ říká ředitelka UNICEF ČR Pavla Gomba. „Důsledky pandemie covid-19 však ohrožují celou jednu generaci dětí. Omezený přístup k lékařské péči, výpadky ve vzdělání a prohloubení chudoby v některých zemích mohou mít pro děti fatální následky. Cílem letošního Světového dne dětí je na tato rizika upozornit a konkrétními projekty zdravé a šťastné dětství podpořit.“

Česká města se nasvícením budov přidala ke známým objektům po celém světě, jako jsou budova Opery v Sydney, Empire State Building v New Yorku, Akropole v Athénách nebo Pantheon v Paříži.

Na Světový den dětí odstartoval také 18. ročník benefiční Aukce pro UNICEF, která se v letošním roce koná poprvé online. Dražit se bude do 24. listopadu 20 hodin na www.aukceunicef.cz. Mezi uměleckými díly je například signovaná fotografie Jana Saudka, obraz Jiřího Suchého nebo originální panenka držitelky ceny Czech Grand Design Hany Zárubové. Cena každé z dražených panenek začíná na 3000 korunách, což odpovídá částce za základní očkování proti šesti smrtelným nemocem pro pět dětí.