Kolony zemědělských vozidel chtějí zemědělci upozornit na přezíravost vlády premiéra Petra Nečase, jenž odmítá jednat o zachování tzv. zelené nafty.

„V našem kraji se po čtrnácti trasách vydalo na silnice asi 150 vozidel, hlavně traktorů a nákladních vozů," uvedla ředitelka Regionální agrární komory Jihočeského kraje Hana Hricová. „Trasy v délce do dvaceti kilometrů vedou šesti jihočeskými okresy, Českokrumlovští přijeli protestovat na Budějovicko. Nechceme si brát občany jako rukojmí, ale mrzí nás, že se s námi vláda nebaví a stále ignoruje naše problémy," dodala Hana Hricová.

Řidiči se proto dnes musí obrnit trpělivostí. „Měl jsem jet ve středu dopoledne na Táborsko, tak jsem raději vyjel už ráno, abych se kolonám vyhnul," řekl Tomáš Sláma z Českých Budějovic, obchodní zástupce firmy YARA Agri Czech Republic. „Protože obchoduji s hnojivy, problémy zemědělců vnímám a fandím jim. Musejí se ozvat, jinak by byla jejich situace stále horší. Je dobře, že svoje zájmy hájí," dodává Tomáš Sláma.

Protest zemědělců kvůli zrušení tzv. zelené nafty ve středu brzdil provoz i na jihočeských silnicích. „Akce se koná po celé republice a zúčastní se jí dva tisíce vozidel," zdůraznil prezident Agrární komory ČR Jan Veleba.

„Hlavním důvodem je nepřijatelný návrh vlády zrušit od příštího roku vratku spotřební daně ve výši 60 %. Nechceme škrt zelené nafty, kterou ostatní mají, nechceme ani spotřební daň z vína, kterou ostatní nemají. Chtěli jsme jednat, jsme však pod rozlišovací schopnosti předsedy vlády Petra Nečase. Proto děláme, co děláme, jinou možnost nemáme." Stát přestane vracet část daně, kterou zemědělci platí za pohonné hmoty při polních pracích, kdy ale nepoužívají silnice. Zvýšením nákladů se sníží jejich konkurenceschopnost v Evropě a ohrozí se tak jejich podnikání.

Mlčící premiér

„Vzniklou situaci považujeme za mimořádně závažnou. Ministr zemědělství Bendl nám přitom slíbil, že za zelenou naftu bude bojovat. Vláda s premiérem Petrem Nečasem s námi ale vůbec nejedná. Napsali jsme mu dopis již 18. dubna, ale do dnešního dne na něj neodpověděl ani jsme nedostali žádnou reakci. S obyčejnými sedláky zřejmě premiér odmítá jednat a nechápe naši situaci. Proto jsme se rozhodli, že se budeme aktivně bránit veškerými legitimními prostředky. Předem se omlouvám, že tímto krokem způsobíme v regionu určité potíže a nepříjemnosti. Po naší akci očekáváme konečně, že premiér na naše požadavky bude reagovat. Politik je tu přece od toho, aby jednal s voliči. Pokud bude ve svém přezíravém jednání pokračovat, chystáme další akce," dodal Jan Veleba s tím, že o jaké konkrétně půjde, zatím nevědí.

Hledající ministr

Zástupci ministerstva zemědělství mají na situaci poněkud odlišný pohled.

„Takzvané zelené nafty se týká spotřební daň, která se jako obecná daň vybírá z vybraných produktů a není nijak vázána na použití v dopravě," vysvětlila Deníku Kateřina Böhmová, ředitelka odboru komunikace Ministerstva zemědělství ČR.

„Ministr Petr Bendl zastává názor, že všechny prostředky, které zemědělci mají k dispozici, by jim měly být zachovány, a bojuje o to při všech příležitostech, nejen pokud jde o zelenou naftu. Je připraven dále hledat systémové řešení, které by zrušení zelené nafty nahradilo," dodala Kateřina Böhmová.