Zemědělci z Křemže jsou jedněmi z těch, kteří mezi prvními začali prodávat čerstvé mléko od krav na několika místech v krajském městě z automatů. A nemíní zůstat jenom u dodávek do Českých Budějovic, o umístění podobného zařízení usilují i v Českém Krumlově.

„Připravujeme to, ale zatím jednáme o tom, kam ho v obchodní nákupní zóně budeme moci nainstalovat,“ přitakal předseda Zemědělského družstva Podkleťan Křemže Otta Šandera.

„Nápad prodávat mléko z automatů vzešel ze zahraničí. Nás oslovila firma agri TOKO, která automaty dodává. My jsme to samozřejmě uvítali,“ řekl předseda křemežského družstva.

V krajském městě si čerstvé mléko s tří až čtyřprocentní tučností rychle našlo množství zákazníků, pak ale nadšení trochu opadlo, protože nepasterizované mléko začalo působit některým lidem střevní potíže.

„Mléko je živý produkt, který tím pádem obsahuje různé bakterie. Otázkou potom je, jak lidé s mlékem nakládají a na co mají uvyklé své trávicí ústrojí,“ říká Otta Šandera.

Zkrátka jde o to, že střevní mikroflóra konzumentů se musí uzpůsobit a srovnat se s mikroflórou, již obsahuje syrové mléko, což chvíli trvá.

„Ty problémy mohou také pramenit z tuku, který mléko obsahuje, když na něj člověk není zvyklý. Například já osobně, vzhledem k tomu, že jsme měli doma krávu, takové problémy nemám,“ poznamenal předseda.

„Mléko načepované z automatu je třeba převářet, aby ho snesli i lidé choulostivější. Je to podobné jako s kuřaty, nakoupené kuře je nezávadné, ale když si ho doma člověk nedostatečně tepelně upraví, může z toho mít zdravotní problémy.“

O dodávkách mléka do automatů uvažovali i brložští zemědělci. „Také jsme o tom jednali, ale Křemežští to mají do Budějovic blíž,“ řekl předseda ZD Brloh Václav Jungwirth.

„Těší mě, že lidé mají o toto mléko zájem a nebojí se dávat ho dětem. Třeba v Itálii je tento způsob prodeje mléka běžný. Naše děti mléko nadojené přímo od krav také pily a díky tomu netrpí žádnými alergiemi. Kráva totiž při pastvě zkonzumuje množství pylů, takže lidé potom z mléka, podobně jako z medu, získávají přirozenou imunitu.“

Jestli si ale někdo myslí, že si Křemežští na mléku dováženého do automatů pěkně mastí kapsy, jsou na omylu. Pro Křemežské se jedná jenom o doplňkový prodej, který má umožnit lidem zjistit, jak chutná mléko v jeho přirozené podobě, neochuzené o množství látek. Dojnice v Podkleťanu totiž denně vyprodukují více než 8000 litrů mléka a v automatech družstvo prodá jenom kolem 400 litrů.

„Čili automat je pro nás malý prodej a pokud ještě klesne, už to bude vzhledem k nákladům na dopravu problém. Nicméně přestože nyní zájem o mléko trochu ochladl, věřím, že si tento způsob prodeje zákazníky zase najde,“ je přesvědčen Šandera.