Ve značné nejistotě teď žijí zemědělci na Českokrumlovsku kvůli nepříznivému vývoji situace kolem odbytu mléka.

Mléka je přebytek nejenom v České republice, ale v celé Evropě, vázne odbyt, jihočeská Madeta rozvazuje smlouvy s dodavateli a uzavírá další z některých svých provozů. Výpovědi smluv v této chvíli už od ní obdrželi všichni, kdo produkují méně než 300 litrů mléka.

„Mléko od nás zatím Madeta odebírá dál, ale výpověď už jsme, stejně jako mnoho dalších, dostali,“ potvrdil včera soukromý zemědělec z regionu, který si nepřeje být jmenován. „Strach máme jako každý, co bude dál. Doufáme, že ta výpověď nakonec nebude platit. Jinak nevím, co bychom s mlíkem dělali. To ho pak budeme vozit asi na louku.“

Výpovědi smluv od Madety dostanou prakticky všichni zemědělci, aby jim běžela výpovědní lhůta, která končí ke konci března. Do té doby Madeta od svých dodavatelů bere mléko v nezměněném rozsahu.

„Zatím odbyt na mléko máme, ale pak se neví, co bude. Vůbec z toho nemám dobrý pocit,“ řekl chovatel dojnic z Mojného Václav Šítal. „Investovali jsme do zařízení spoustu peněz, ale cena mléka klesla na pouhých šest až sedm korun. Každý se to snaží nějak přežít, ale dělat se s tím nedá nic. Do Německa už odbyt také není, a jinam než do Madety dát mléko nejde. Jestli opravdu dojde na výpověď smlouvy, zřejmě nám nezbyde, než skončit,“ říká, ale doufá, že na to nedojde.