Vítězkou pátého ročníku se stala Františka Kuncová, která v loňském roce oslavila krásné životní jubileum, vede v Českém Krumlově unikátní seniorské centrum, kde ročně společně s dobrovolníky organizuje přes 200 akcí pro více než tisícovku seniorů. Její největší zásluhou je to, jak pomáhá při zařazení jednotlivců z aktivního pracovního života do seniorského.

Děti v Dětském domově v Horní Plané chystají dětský den.
Hrdina z děcáku: Soňa Dobiášová podporuje u dětí z domova lásku k angličtině

Do užší nominace se loni dostaly také Soňa Dobiášová a Pavla Benettová. Soňa je skvělá pedagožka, kteřá v Českém Krumlově organizuje jazykové kurzy. Svůj učitelský a mentorský talent ale věnuje také znevýhodněným dětem v dětském domově v Horní Plané. Děti motivuje a ukazuje jim, že mají šanci na dobrý život.

Pavla Benettová je nejen českokrumlovskou průvodkyní, lingvistkou a spisovatelkou, ale také hybnou silou českokrumlovské sekce spolku Stop sečení srnčat.

Dobrovolníků, kteří spojili síly s myslivci a zemědělci a na Krumlovsku zachraňují srnčata před sečením, přibývá.
Lidí, co zachraňují srnčata, přibývá. Část zemědělců ale sečení odmítá hlásit

A kdo má být Žena Českokrumlovska? „Je to žena, která kromě své rodiny a práce zvládá i něco navíc, ať už v kultuře, vědě, pedagogické či sociální činnosti, k veřejnosti či k jedinci,“ vysvětlila Božena Košnerová ze spolku Síť pro rodinu, který výzvu koordinuje. „Kromě vítězek minulých ročníků se mohou nominace z minulých let opakovat. Svůj tip mohou lidé posílat celý duben prostřednictvím elektronického formuláře, kde jsou uvedeny i podmínky pro nominaci.“

V roce 2023 do výzvy dorazilo 49 nominací na osmnáct výjimečných žen. Nad výzvou v tomto roce převzal opět záštitu Alexandr Nogrády, starosta města Český Krumlov, který zasedne i v porotě. Další členové poroty jsou: Františka Kuncová, vítězka 5. ročníku Ženy Českokrumlovska, Jitka Zikmundová, patronka projektu MODA Fashion Day[s], Mgr. Martin Nechvíle, ředitel Městské knihovny v Českém Krumlově a Kateřina Musilová, ředitelka oblastní kanceláře Jihočeské hospodářské komory v Českém Krumlově. Tato porota vybere z nominovaných žen trojici žen a na slavnostním vyhlášení, které se uskuteční v rámci akce MODA Fashion day[s] – mnoho podob krásy, se dozvíme jméno ženy Českokrumlovska v roce 2024.

Loni byla Ženou Českokrumlovska vyhlášena Štěpánka Koptová, která už více než 25 let vede se svým manželem firmu Komat STK.
Ženy Krumlovska: zachránkyně srnčat, učitelka jazyků nebo vedoucí seniorcentra