Pár minut bez dozoru a čtyřletá Anička Kanajkina z Českých Budějovic má trauma na dlouhou dobu. Zatímco její matka Eva zaběhla do potravin své ratolesti pro nanuk, zažila Anička, která čekala v zamčeném autě přímo před obchodem, agresivní chování tří romských chlapců ve věku zhruba deseti let.

„Zaparkovala jsem přímo u vchodu. Když jsem vyšla, našla jsem dceru celou vyděšenou a plačící. Ukazovala na chlapce, kteří se snažili skrz stažené okénko dostat do auta a ublížit mojí holčičce,“ popsala hrůzný zážitek Eva Kanajkina.

Okénko od auta bylo celé poplivané. Dítě ho stačilo zatáhnout, než došlo k nejhoršímu. Jak matka dodala, ještěže auto nemá elektrické ovládání oken.
Rozčilená žena nehodlala sprostý útok nechat jen tak. Rozhodla se mladé agresory dohonit.

„Jednoho se mi podařilo dostihnout. Chytla jsem ho za ruku a chtěla na něm, aby mi vysvětlil, proč útočili na malé a bezbranné dítě v autě,“ vzpomínala Kanajkina.

V tom okamžiku zasáhl otec jednoho z výrostků. Jenomže místo, aby mu domluvil, pustil se do Aniččiny matky. „Snažila jsem se mu vysvětlit, co provedl jeho syn, ale bylo to marné. Začal na mě útočit, tak jsem se raději rychle vrátila k autu.“

Kanajkina netají svůj smutek nad tím, co se ve Větřní může stát za bílého dne. Z obce totiž pochází a do této doby neměla s Romy žádné problémy.

„Těžko se dočkat pomoci od ostatních občanů, kteří nejsou romské národnosti, protože mají strach. Hlavně mají strach, aby se vše neobrátilo proti nim samotným z důvodu, že zaútočili na Roma, což by se jistě označilo za rasistický útok,“ posteskla si otřesená žena.

„Pořád se mluví o diskriminaci Romů a přitom je to mnohdy naopak. Snad moje zkušenost bude varováním pro ostatní matky, aby nebyly neopatrné jako já.“