Asi jen málokdo by si ještě před několika týdny, v období téměř letních teplot, pomyslel, že koledníci budou na Velikonoční pondělí oblékat zimní bundy.

Například na kleťské observatoři naměřili v pondělí krátce po sedmé hodině ranní minus 5,9 stupně Celsia. V Českém Krumlově v tu samou dobu lidé měřili minus 2,6 stupně, na vrcholu Kramolína teplota poklesla na minus 3,3 °C.

Návrat zimy do regionu v pondělí potvrdil i vyšebrodský hydrometeorolog Jiří Štěpán. „Při zemi bylo nejchladněji v době od 5.30 do 5.40 hodin, a to minus 8,6 stupně,“ hlásil pondělní hodnoty. Doplnil, že ve dvou metrech nad zemí poklesla rtuť teploměru nejníže v čase od 5.40 do 5.50 hodin, a to na minus 6,3 °C.

Pondělí bylo podle Jiřího Štěpána nejchladnějším velikonočním dnem. „V neděli jsem při zemi naměřil nejnižší hodnotu minus 3,1 stupně, v sobotu se teploty držely nad nulou,“ porovnal.

Na první pohled však byla neděle o něco více zimní než pondělí, a to kvůli sněhovým přeháňkám. Ve Vyšším Brodě se vločky z nebe sypaly s přestávkami od čtvrté hodiny ranní až do 18.50 hodin. Sedět doma to však lidi nepřimělo.

Například na zříceninu hradu Dívčí kámen mířily davy lidí. „Za celý den jich tu bylo kolem stovky, což je vzhledem k počasí úspěch,“ řekla kastelánka Zdeňka Tučková.