Ačkoliv letošní hlavní návštěvnická sezona na většině památek v českokrumlovském regionu skončila, turisté nemusejí být smutní, že nyní několik měsíců prosedí doma. Státní hrad Rožmberk otevřel svoji zimní trasu, která zahrnuje soukromé pokoje rodu Buquoyů ve druhém patře hradu.

Kdy na prohlídky

Zimní prohlídková trasa na Státním hradu Rožmberk je otevřena od 5. listopadu.
Časy prohlídek: úterý až pátek v 11.00 a 13.00 hodin,
víkend 10.00, 11.00, 12.00, 13.00, 14.00 a v 15.00 hodin.

„Jedná se o interiéry, které jsou zasazeny do poloviny 19. století. Je to období, kdy si tehdejší majitelé, tedy Buquoyové, na Rožmberku budovali rodinné muzeum. Místnosti, které zahrnuje zimní okruh, si nechali pro své soukromé potřeby,“ popsala v pátek kastelánka hradu Rožmberk Andrea Čekanová.

Nabízené prostory jsou tedy intimního charakteru – ložnice, dětský pokoj, jídelna, herna a tak dále.

Přes zimu mohou návštěvníci na rožmberský hrad vyrazit denně kromě pondělí. Takže stejně, jako jsou zvyklí přes léto. Rozdíl je v tom, že je prohlídek přes týden méně.

„Od úterý do pátku jsou prohlídky vždy od 11 hodin a 13 hodin. O víkendech jsou pak prohlídky každou hodinu od 10.00 do 15.00,“ řekla Čekanová.

Zimní sezona je letos na Státním hradu Rožmberk poprvé. Generálku si však památka vyzkoušela už na konci poslední zimy. A zájem byl velice slušný.

„Prohlídkovou trasu jsme otevírali už na přelomu února a března. Turisté tehdy přijížděli většinou cíleně. Byli vyloženě natěšení na otevření hradu. Pomohla tomu také mediální kampaň,“ řekla kastelánka.

„Pak nás navštěvovali lidé, kteří do oblasti přijeli za jiným účelem. Třeba když byli na Lipně, podívali se do okolí a náš hrad nevynechali. V každém případě jsme nyní na začátku. Uvidíme, jak bude zima úspěšná. Doufám, že zájem turistů bude jen vzrůstající.“

Otázkou je, zda třeba v budoucnu nedojde k rozšíření rožmberské zimní prohlídkové trasy. Kastelánka takovou možnost vylučuje.

„V tuto chvíli už nemáme kam rozšiřovat,“ usmála se Čekanová. „Bylo by to možná krásné, ale je to situace, která nemá řešení. Turisté musí počítat, že nabídka není taková, jako v hlavní letní sezoně. I tak jsem ale ráda, že jim můžeme něco nabídnout. A stojí to určitě za to.“

Zpřístupnění soukromých pokojů šlechtické rodiny nebylo jednoduché. Stálo za tím mnoho práce, která se táhla několik let. Přípravy začaly už v roce 2007. Tehdy padlo rozhodnutí, že pokojům, které sloužily jako depozitáře, bude navrácena původní podoba. Samotné restaurování se rozjelo v roce 2008. Co se týká vybavení pokojů, tak byl použit mobiliář z depozitářů hradu. Některé kusy byly zapůjčeny z jiných památek.

Zimní sezona v jižních Čechách funguje ještě na zámku Hluboká. Od ledna by se měla spustit také na českokrumlovském zámku, kde se naplno pracuje na Hradním muzeu, což by měla být revoluční novinka pro celé město.

Mnoho lidí samozřejmě zůstává přes zimu raději doma, přesto se najde několik turistů, kterým zavedení zimní sezony na významných památkách dělá radost.

„Třeba Český Krumlov je v zimě uchvatným místem. Má kouzlo, které přes léto turisté nezažijí. A proto je škoda, že do města vyrážejí lidé jen v teplém období,“ míní například turista Petr Kuchař z Českých Budějovic. „Rožmberk navštěvuji každou zimu. Je tam krásný výhled, pokud je napadaný sníh. Jestli teď mohu navštívit i samotný hrad, je to jen dobře.“