Dům kultury ve Zlaté Koruně má naději na záchranu. Už brzy by měla vypuknout první etapa rekonstrukce starého objektu, která zahrnuje hlavně zateplení celé budovy.

„Máme už vybraného zhotovitele, který si připravuje staveniště. Myslím si, že by měly být práce hotové do léta,“ řekl zlatokorunský starosta Milan Štindl. „Objekt by měl být poté zateplen a plynofikován. Také budou vyměněny veškeré dveře a okna.“

První etapa rekonstrukce kulturního domu byla v minulém roce podpořena dotací ve výši zhruba pět a půl milionu korun z Operačního programu životního prostředí.

Už nyní má obec jasno o etapě další. „Dalším krokem bude výměna světel a podlahové krytiny v tělocvičně sálu. Budeme opět potřebovat dotaci, uvidíme, jestli uspějeme s naší žádostí,“ řekl Štindl.

Špatný stav kulturních domů trápí hodně obcí. Staré objekty chátrají a jsou po ekonomické stránce náročné na provoz. Oprav by se měl dočkat sál například v Omleničce.

„Kdy k tomu ale dojde, to opravdu těžko říct. Nejsou na to peníze,“ přiznal omlenický starosta Karel Holub. „Jesná se o několik desítek let staré kulturní domy, které samozřejmě chátrají. Jsou už bohužel nefunkční. Jenomže to není jediná investice, na kterou bychom se potřebovali podívat,“ řekl Holub.