Farář P. Ondrej Urbisz znovuvysvětí tamní jesličky. Kostelní betlém z roku 1941 je totiž jako nový. Postavy betlémského výjevu svítí čerstvými pastelovými tóny a nad Svatou rodinou se klene rozsvícená noční obloha.

O opravu a renovaci tamních jesliček se zasloužil šikovný truhlář František Pils ze Srnína, který zpočátku vůbec nechtěl říci své jméno.
„Jesličky se každý rok o Vánocích vystavovaly v kostele," vyprávěl. „A pak se zase uklízely do skladu v boční kapli. Přitom se s nimi zacházelo všelijak a nešetrnou manipulací a šoupáním se ty sochy ničily." Tu upadl kousek křídla z anděla, tu se urazil kus ruky nebo prsty. „A navíc se pak sochy uklidily do vlhkého kouta," dodal František Pils. „Barva ze soch opadávala, na sochách rostla plíseň. Před čtyřmi roky jsem opravil tři uražené peroutky z křídla anděla. A loni upadl kus ruky jedné sochy, tak jsem ji také opravil." Při tom František Pils zjistil, že sochu pokrývá mastný prach, tak ji očistil.

A pak už mu to nedalo. Pustil se do oprav a renovace ostatních soch. „Protože ten klečící muž, jemuž jsem vpravdě chirurgicky opravil ruku, se na mě pořád tak díval, jako by říkal: Sprav to pořádně," říkal František Pils s úsměvem. „Nejhůř na tom byl černý král. Obličej měl jako by vyžraný, ale příčinou nebyl červotoč. Spravil jsem králi obličej překytováním a vše jsem znova přebarvil." S restaurátorským citem opravoval František Pils sochy doma v kuchyni, v létě se pustil do úpravy chléva, který si přestěhoval do garáže.

Deska, na níž betlém stál, se rozpadla, skály oprýskaly a vypadaly, jako by byly napůl zasněžené. Oprava beltéma s přestávkami trvala rok.
Ale nejhorší prací bylo vyklidit skladiště v kapli. S tím pomohli další ochotní lidé. „Podařilo se mi totiž prosadit, aby se betlém postavil v této boční kapli a už se s ním nikdy víc nehýbalo," doplnil truhlář.

František Pils celý betlém ošetřil proti vlhkosti a aby získal i důstojné pozadí a okolí, požádal o radu místní architektku Michaelu Špinarovou. Ochotně se toho ujala a díky ní a konstrukce na baldachýn od Josefa Foltýna z Nové Vsi u Brloha, elektroinstalace od Františka Dvořáka ze Zlaté Koruny a materiálu od Jana Foltýna z Třísova se betlém proměnil v půvabnou vánoční scénu narození Ježíše Krista.

František Pils si za zrestaurování soch nic nevzal. „Dělal jsem to rád, bavilo mě to. Úplně mě to chytlo," říkal s úsměvem. „Největší odměnou pro mě je, když slyším, jak se teď betlém lidem líbí."

A mimochodem, patří k němu také kasička s černouškem, který stával u vchodu do kostela. Když do kasičky vhodíte těžší kovovou minci, poděkuje vám pokývnutím hlavy.