Hrob, u něhož obyvatelé obce každoročně za přítomnosti pozvaných hostů vzdávají hold těm, kdo položili život za jiné na konci války, se po letech dočkal nové podoby.

„Památník jsme nechali kompletně zpevnit, obrousit a je na něm obnoveno původní číslo," informoval starosta Zlaté Koruny Milan Štindl. Celý proces značně urychlilo získání dotací. „Podařilo se nám to hlavně za podpory Jihočeského kraje, který nám dal část prostředků z grantového programu na kulturní památky."

Původní památník, vyrobený z terasa, měl životnost 50 let. V originální podobě stál památník již 70 let a renovace byla nutná, jelikož mu hrozilo i částečné zřícení a objekt vykazoval statické poruchy. Materál použitý na rekonstrukci je opět imitace kamene, tedy teraso. Oprava trvala pod vedením akademického sochaře Ivana Dlážka jeden měsíc a stála 195 tisíc korun. Grant Jihočeského kraje přispěl částkou 85 tisíc korun.

Letos se pietního aktu památníku padlých v Rájově a na zlatokorunském hřbitově účastní i velvyslanec Maďarské republiky v Praze J.E. p. Tibor Petö. Společný hrob padlých ve Zlaté Koruně totiž připomíná dramatické události z května roku 1945, kdy se zde střetli němečtí vojáci s rájovskými odbojáři, po jejichž boku bojovali i vojáci maďarské armády. V Rájově se maďarské jednotky aktivně zapojily do odzbrojování prchajících německých vojáků a na odminování rájovského mostu. Konflikt způsobilo právě odzbrojování německých vojáků, kterým se nezamlouvalo, že je odzbrojují čeští civilisté za pomoci Maďarů.

V noci Němci zformovali početnou trestnou výpravu a vydali se do Přísečné a do Rájova. Ozbrojené střetnutí v Rájově a vše, co s ním souviselo si vyžádalo 12 lidských životů.