Výsledky hlasování
v Jihočeském kraji

1. Klokotská alej 397 hlasů
2. Českovelenická kaštanová alej 169 hlasů
3. Hraběcí cesta v Plané nad Lužnicí 47 hlasů

V počtu nominací v anketě podle Karoliny Kostićové ze sdružení Arnika navíc padl další rekord. "O desátý titul soutěžilo neuvěřitelných 132 alejí a stromořadí ze všech krajů České republiky, pro které hlasovalo bezmála 7 tisíc lidí. Pro nás to je důkaz, že si lidé nádherných alejí váží a jsou na ně patřičně hrdí. Celonárodní i regionálním vítězkám gratulujeme a přejeme stovky let zdravého růstu,” popřála Karolina Kostićová z Arniky.

Lipová alej s křížovou cestou vede od klokotského kláštera směrem k Tismenickému údolí. Cesta byla založena benediktiny koncem 17. století, alej pak byla vysázena v roce 1836. Od roku 1973 patří mezi chráněné památné stromy. Tvoří ji celkem 97 stromů.
Královnou jihočeských alejí je Klokotská

Klokotskou alej s křížovou cestou tvoří lípy vysázené v roce 1836. Alej vede od Klokotského kláštera směrem k Tismenickému údolí a od roku 1973 patří mezi chráněné památné stromy. Vítěznou nominaci zaslala Kateřina Trsková. "Letos se nám opět podařilo získat druhé místo v celé republice a třetím rokem 1. místo v Jihočeském kraji. Je to perfektní umístění, obzvláště když každým rokem soutěží více a více alejí," zhodnotila autorka nominace a fotografií táborské aleje.

Lipová alej v Klokotech získala druhé místo v anketě Alej roku 2018.
Klokotská alej má stříbro

Cílem ankety Alej roku je přitáhnout pozornost lidí k alejím, které patří ke zdravé a fungující krajině. Nezáleží, zda jde o aleje známé, neznámé, vzrostlé, mladinké, ve městech, v krajině, kolem silnic nebo turistických tras. O vítězství může rozhodovat mimořádná krása, silný příběh, snaha o záchranu nebo úsilí místních patriotů uspět v konkurenci z celé republiky. Anketa vznikla v roce 2011 za spolupráce spolku Arnika se Zeleným domem Chrudim. Smyslem je ochrana stromů v krajině.