Tak zas nic. K takovému povzdechu svádí aktuální situace kolem otáčivého hlediště. A přitom ještě před třemi měsíci vypadalo vše jednoduše. „Státe, ujmi se své povinnosti a jednej," vyzvali v lednu letošního roku krumlovští zastupitelé Ministerstvo kultury ohledně budoucnosti otáčivého hlediště v zámecké zahradě.

Důvod byl jasný:
„Chceme, aby se Ministerstvo kultury ujalo jednání s Centrem světového dědictví o nalezení takového řešení otáčivého hlediště na stávajícím místě, které zaručí také neporušení ochrany UNESCO," konstatoval Dalibor Carda, starosta Českého Krumlova.

Jinými slovy, krumlovští politici se rozhodli prosazovat jak točnu, tak i zápis na Seznamu UNESCO. Ke konci dubna, případně na začátku května měli podle původních příslibů ministerských úředníků do Českého Krumlova dorazit i experti pracující pro Výbor UNESCO a osobně si prohlédnout otáčivé hlediště a zámeckou zahradu.  Při té příležitosti měli také do vlastních rukou dostat od zástupců města text s upozorněním, že existuje petice za zachování točny v zahradě, pod níž se podepsalo přes sto třicet tisíc lidí.

Text, který by měl dostat Výbor UNESCO kromě oficiální Zprávy o stavu památky, také připomíná, že existují i jiné deklarace za zachování točny, například Tříkrálová výzva. Dá se říci, že tak před Výboru UNESCO poputují poprvé oficiálně informace, které dosud oficiálně nedostal. Tento text měl být původně přílohou ke zprávě monitorující současný stav památky Českého Krumlova, kterou bude projednávat Výbor UNESCO na svém červnovém zasedání v Kambodži.

Mimochodem není od věci připomenout, že titíž odborníci už měli být ministerstvem pozváni vloni, ale k tomu pravděpodobně vůbec nedošlo. A teď, pár dní před koncem dubna vlastně také není jisté, zdali někdo přijede.

Podle místostarostky Českého Krumlova Jitky Zikmundové ministerstvo nekomunikuje a radnici se nepodařilo ani zjistit, zdali byli experti do republiky pozváni. Poslední ze série dotazovacích emailů odletěl prý z krumlovské radnice do Prahy v pondělí. Zatím, stejně jako ty předchozí, zcela bez odpovědi. „Je mi to líto, ale nemám žádné informace. Dotazovala jsem se několikrát, na přelomu dubna a května tady skutečně delegace z UNESCO měla být," dodala místostarostka.

Celý článek si přečtete v pátečním tištěném vydání Českokrumlovského deníku.