Nejdražší vodu na Českokrumlovsku mají Velešínští. Raritou jsou ale i v kraji, kde podobně drahou vodu platí jenom hodně málo obcí.

To se pochopitelně obyvatelům Velešína vůbec nelíbí. Za kubík vody letos zaplatí 65,70 koruny a k tomu paušál za vodoměr. To je krutá skutečnost, se kterou se zatím nedá nic dělat.

„Cena vodného a stočného ve Velešíně pro letošní rok činí 65,70 koruny včetně DPH, což je zdražení oproti loňsku zhruba o tři koruny,“ přitakala včera mluvčí společnosti Vodovody a kanalizace Jižní Čechy (VAK JČ) Renáta Kollarczyková. „Další položkou na faktuře každého drobného odběratele je pevná složka 1086 korun včetně DPH, přičemž u větších odběratelů je tato pevná složka ještě daleko vyšší podle kapacity vodoměru.“

Situace Velešínských je o to paradoxnější, že prakticky pod nosem se jim rozkládá nádrž na pitnou vodu, a sice vodní dílo Římov.

„Cena vody se nám nijak nezamlouvá, voda je drahá. Když si o tom povídáme se známými a s lidmi z okolí, nikde nemají vodu tak drahou jako my,“ říká například Jana Voráčková, která bydlí ve Velešíně kousek od přehrady. „Přitom tady máme nádrž s pitnou vodou, ale pro Budějovice. Díváme se na ni z okna našeho domu a ani koupat se v ní nemůžeme.“

Ovšem právě římovská nádrž je kupodivu důvodem, proč obyvatelé Velešína musejí za vodu tolik platit.

Vodu prodražuje fakt, že se musí vyčištěná voda z čistírny odpadních vod přečerpávat přes kopec do povodí Vltavy.

„Čistá voda z čističky totiž nesmí jít do římovské přehrady. Proto je výtlačným zařízením přepouštěna přes kopec do povodí Vltavy. A to stojí město Velešín ročně nemalé peníze, o údržbě zařízení ani nemluvě,“ vysvětloval již před nedávnem v Českokrumlovském deníku starosta Josef Klíma.

„Ročně nás jen elektrická energie na pohon čerpadel stojí přes 300 tisíc korun. Celkové náklady pouze na elektrickou energii nutné pro zajištění čištění odpadních vod nás stojí přes milion korun. Na výtlačném řadu bychom potřebovali mnohamilionové investice do rekonstrukce zařízení a výměny potrubí, po rekonstrukci už dlouhodobě volá také 25 let stará čistírna, ale to už mluvíme o celkové investici okolo 160 milionů korun. Bez dotací a pomoci státu toto nezvládneme,“ připomenul včera.

Vedení města se to nelíbí stejně jako občanům. Změny se snaží dosáhnout už pět let, neboť se domnívá, že financovat výtlačné zařízení by měl například stát. „Vždyť takhle čtyři tisícovky obyvatel Velešína spolu s městem doplácejí na vodu ve prospěch 350 000 obyvatel Jihočeského kraje a okolí,“ poznamenal starosta. Městu tak leží na bedrech nejenom přečerpávání vody do povodí Vltavy, ale i udržování chodu výtlačného zařízení. Dříve, kdy platila jednotná cena vody pro celou republiku, to nevadilo, v současnosti je to ale neúnosný stav.

„Zatím není v našich silách to změnit, ale rozhodně to nevzdáváme,“ zdůraznil Josef Klíma.

„Systém dvousložkové ceny vodného se snažíme prosazovat, protože je to mnohem spravedlivější vůči majiteli vodohospodářské sítě a zařízení, čili městu. Náklady na provoz vodovodního a kanalizačního řadu, poruchy i úpravu vody jsou kvůli stále rostoucím nákladům, jako jsou cena elektrické energie, materiálů, práce, chemikálií a podobně, stále vyšší,“ vysvětloval Ladislav Kos, ředitel prodeje VAK JČ, která provozuje vodohospodářský majetek města.

„A kanalizační síť využívá i majitel domovní studny, který do kanalizace pak vypouští odpadní vodu, která se musí vyčistit. Vodovodní síť musí být provozuschopná a musí zajistit dodávku vody jak pro odběratele dvou kubíků vody, tak pro toho, kdo odebírá kubíků tisíc,“ zdůraznil.

Město bude muset brzy také vybagrovat a odbahnit stabilizační nádrž Šindelář, která plní funkci nádrže na dešťovou vodu v rámci přečerpávání vyčištěné vody z čistírny. To bude stát zhruba dva až tři miliony korun. Podobná akce čeká i dva další rybníky ve Strahově.

Ceny v městech a obcích

Velešín: vodné a stočné 65,70 Kč/m3 + pevná složka 1086 Kč (vše s DPH)

Kaplice: vodné a stočné 60,27 Kč/m3 + pevná složka 990,81 Kč (s DPH)

Horní Planá: vodné a stočné bez DPH 57,52Kč/m3

Zlatá Koruna: vodné 27,72 Kč/m3 a stočné 10 Kč/m3 včetně DPH