Pod střechou jsou ozimé ječmeny v regionu, zemědělci nyní sečou hlavně řepku a zahájili sklizeň ozimé pšenice. „Všechno ještě není úplně zralé,“ říká Václav Jungwirth, předseda Okresní agrární komory a Zemědělského družstva Brloh. „Zemědělci postupně sklízejí podle ranosti plodin a podle odrůd. Ozimý ječmen v okrese poskytl v průměru výnos 5,8 tuny z hektaru.“

Překvapení se konalo v Zemědělském družstvu Netřebice, tamní zemědělce potěšil doposud rekordní výnos ozimého ječmene sedm tun z hektaru. Stejně tak zažili rekord i v ZD Podkleťan Křemže. Tam ozimý ječmen dal 7,7 tun z hektaru.

„Sklizené máme i řepky,“ informovala předsedkyně ZD Netřebice Věra Marešová. „Také pelušku ozimou. Řepka dala 3,2 tuny z hektaru, ale peluška jenom tunu. Zrníčka byla drobná a zaschlá.“ V Brloze sklízejí řepku od minulého týdne.

Výnos se zatím pohyboval kolem třech tun. „Celkově jsou semena řepky drobnější a mají málo oleje,“ podotkl Václav Jungwirth. O víkendu Brložští zkusili ozimou pšenici, ale ještě neměla dostatečně nízkou vlhkost.

Včera však sklizeň na Krumlovsku pozastavil déšť. „Je sice potřeba, ale mohl ještě tak dva dny počkat,“ říká s úsměvem Věra Marešová. ZD Netřebice ještě potřebuje sklidit 40 hektarů ozimé pšenice, stejné množství jarní pšenice a 20 hektarů ovsa. A 43 hektarů máku, který ovšem ještě nedozrál. Mimochodem, ozimý ječmen družstvo vždy v pátek v omezeném množství prodává zájemcům.

V Zemědělském družstvu Podkleťan Křemže jsou žně zhruba v polovině. „Máme sklizený veškerý ozimý ječmen a triticale – to dalo 5,6 tuny z hektaru,“ říká předseda Tomáš Bártl. „Ozimou pšenici máme sklizenou jen z deseti procent, řepku z jedné třetiny. Uvidíme, jaké budou výnosy, ale kromě ječmene, zrna ostatních plodin zaschla a přestala se vyvíjet. Ty teploty blížící se čtyřicítce je upekly, takže zrno je drobnější.“