Do pole s ozimákem se například pustilo Zemědělské družstvo 
v Mojném.

„K dokončení sklizně nám chybělo půl hodiny," konstatoval v neděli předseda družstva Radek Mráček. Ploch ozimého ječmene na Českokrumlovsku ubývá a ani 
v Mojném ho nezaseli příliš. Věnovali mu čtyřicet hektarů. Dosavadní výnos si ale nepochvalují. „Výnos je bídný, zrníčka jsou malá. Zaschla kvůli suchu, voda přišla příliš pozdě," řekl Radek Mráček.

Další na řadě budou řepky. Mojenští počítají, že jejich sklizeň zahájí zhruba za dva týdny. „Desikovat budeme jenom zelené části kolem zaháněk. Jaký se tam dá předpokládat výnos, to vůbec netuším," podotkl předseda.
V zubčickém Zemosu také čekají na slunečné počasí. Jsou výš, tak ozimáky ještě dostatečně neuzrály. Pokud zavládne příznivé počasí, sklidí ozimák v tomto týdnu. Mají ho pouze 27 hektarů, 
s nadsázkou se tedy dá říci, že ho budou mít sklizený raz dva.

Horší je to s vyhlídkou na letošní výkupní ceny sklizených zemědělských komodit.
„Ceny prudce padají dolů 
u všech komodit. Tlak na ceny je veliký," říká jednatel společnosti Zemos Zubčice František Kmoch. „Už teď cena pšenice klesla pod 4000 korun za tunu, řepka pod 9000 korun. Nevím, kde se to zastaví. Pro zajímavost, třeba před asi třemi roky se pšenice prodávala za 6000 korun i více a řepka také až za 13 000 korun."

Ceny jsou tedy značně nestabilní a je sázkou do loterie, jak se který rok vyvinou. „Čelit se tomu dá jedině tak, že jsme padesát procent letošní úrody prodali dopředu za původní cenu," řekl František Kmoch.
Jak v Zubčicích vjedou do ječmene, už se nezastaví. Pak už to půjde jedno za druhým. Řepka, pšenice a vše ostatní.