Deštivé a poměrně chladné počasí,  které vypadá, že snad nikdy neskončí navzdory tomu, že je léto, nezlobí jenom lidi na dovolené, ale také zemědělce. Ti, co potřebují sklidit ozimé ječmeny, se moc nechytají, o sušení sena pro zvířata ani nemluvě.


„Z šedesáti hektarů ozimého ječmene máme sklizeno jen dvacet, a to jsme je sekali na čtyřikrát," přitakal předseda Zemědělského družstva Brloh Václav Jungwirth, který je i předsedou Okresní agrární komory Č. Krumlov.  „Sklizené zrno je přitom na hraně s vlhkostí kvůli počasí."


V tomhle směru mají už týden  klid na duši sousední křemežští zemědělci, kteří ozimý ječmen sklidili ještě zavčasu. Podle údajů českokrumlovské agrární komory bylo v pondělí na Českokrumlovsku sklizeno zatím pouze 200 hektarů ozimého ječmene z celkově zasetých 600.  

„Takže vzhledem k počasí může být teď v okrese sklizena zhruba polovina," odhaduje Václav Jungwirth. „Z počasí už jsme zralí na psychiatra. Sklízíme také druhé seče jetelů, a to je vůbec  horor."


Řada zemědělců potřebuje na zimu udělat sena, ale to je letos nadlidský úkol.   „Někteří z chovatelů skotu nemají doteď sklizené první seče," říká Václav Jungwirth. „Počasí u nás se začíná blížit Anglii. Zřejmě zemědělcům nezbude, než se tomu přizpůsobit a hledat a pěstovat jiné typy krmení. Tři čtyři teplé dny v létě ještě nebyly."