Pozor, rozcestník! Kam povedou vaše kroky? Vydáte se do lesů, tajgy, polárních krajů, na poušť nebo savanu, k oceánům, na výpravu do hor, subtropů, deštného pralesa či poznáte město?

Předškoláci se na sobotním Dni otevřených dveří v Základní škole Školní v Kaplici rozhodně nenudili. A nezabloudili. Průvodci jim byli jejich rodiče, učitelský sbor, ale také žactvo místní školy. Tu prozkoumali s originálním cestovním pasem a jiskřičkami v očích. Byli zvědaví, jaké to v opravdové škole je.

Podobně zvědavá byla i maminka Radka Pourová: „Chodila jsem do této školy před čtyřiadvaceti lety. Musela jsem se v sobotu dopoledne podívat, co se změnilo ve třídě, kde jsem se jako holka učila. Je to taková nostalgie. Ale své dcery jsem nechala vybrat, jestli půjdou na Základní školu Fantova, nebo Školní." Starší Radka chodí do sousední ZŠ Fantova, proto si mladší Nicol Květa zvolí asi též tuto „konkurenční" školu, kam by měla nastoupit v září. „Byly jsme v ZŠ Fantova rovněž na lednovém Dni otevřených dveří. Líbily se nám tam ukázky z angličtiny a němčiny. Byla tam postavena v tělocvičně opičí dráha, podívaly jsme se do dílen, jak se tam vaří, zaujaly nás i hudební nástroje," doplnila Radka Pourová a pokračovala: „V ZŠ Školní se mladší dceři líbilo na poušti kvůli zvířátkům, dostaly jsme se i do učebny chemie a fyziky, kde pěkně zpracovali polární kraje."

V alchymistické laboratoři rozhodně nebylo nevlídno nebo chladno, naopak velmi živo. Žákyně posledních ročníků za pomoci paní učitelky Kristýny Anny Rolníkové promíchaly vskutku kuriózní sloučeniny. Desítky rodičů se svými dětmi obdivovaly, jak vzniká sloní pasta nebo jak lze z „vína" vytvořit vodu.

Kreativitě se nekladly meze ani na jiných stanovištích. Postavičkou, jež předškoláky provázela, byl i Willy Fog. Na cestě za dobrodružstvím povzbudila spolu s ním Annu Pučeglovou z obce Dolní Pláně paní učitelka Ludmila Baštářová. „Anička půjde do školy až za rok. Zde se učil její tatínek, tak jsme se sem přišly podívat. Fajn byla připravena třída, kde jsme potkaly námořníky, s nimiž si mohly děti vyzkoušet dělat uzly a zavazovat tkaničky," doplnila maminka Michaela Pučeglová.

Milé prostředí lákalo rodiče a jejich ratolesti, aby si společně s pedagogy či vychovatelkami zapěli námořnické písně nebo nahlédli do stanu. „Kromě toho, aby děti věděly, jací žijí v horách živočichové, jsme chtěli, aby si uvědomily, co vše je třeba si sbalit s sebou, když se vyrazí na horskou túru. Proto jsme postavili i stan," vysvětlila za kolegy Ludmila Baštářová.

Rodina Uvačíkova z nedalekého Blažkova není ještě rozhodnuta, kam svého syna Michaela umístí. Budoucí prvňáček je spíše technickým typem, proto se budou rozhodovat i na základě toho, která škola nabízí nejen laskavé, ale též interaktivnější prostředí.
Obě školy – jak Fantova, tak Školní – mají zápis do nových 1. tříd ve stejných termínech, a sice 12. a 13. února.


Slovo ředitele

„Uplynulou sobotu jsme připravili pro rodiče a jejich děti i další zájemce dopolední prohlídku školy. Pedagogický sbor je pozval na Cestu kolem světa. Dříve jsme při Dni otevřených dveří měli například téma řemesla. Nyní jsme se rozhodli pro stanoviště zaměřená na přírodní oblasti. Ve školním časopise mohou rodiče budoucích prvňáčků najít jednak podrobné informace k zápisu, jednak se dozvědí, co základní škola nabízí."
Ludvík Bartyzal, ředitel ZŠ Školní


Autor: Deník / Pavel Pokorný