Vedení školy pozvalo rodiče s dětmi, aby se podívali do tříd. Předškoláci si některé zde již běžné moderní školní aktivity vyzkoušeli za pomoci třídních učitelů Marie Novákové a Aleše Hradeckého. Budoucí prvňáčky zaujala také technika - třeba iPady nebo interaktivní tabule.
Jedno ze cvičení si vyzkoušely také Eliška Anna Filausová a Sára Doubravová. Obě děvčata jsou z Hořic na Šumavě. Jako kamarádky budou asi od září navštěvovat právě ZŠ TGM v Českém Krumlově. Obě maminky jsou pro to, aby dojížděly dívky rovnou do první třídy sem. Michalela Kajlíková řekla: "Eliška bude pravděpodobně navštěvovat Masarykovu školu na krumlovském Špičáku. I když máme možnost, aby chodila přímo do hořické školy, bude se asi učit v Krumlově, protože sem všichni dojíždíme do práce. I pro nás rodiče to pak bude jednodušší a lepší vše zorganizovat." Jaroslava Dobravová se k ní přidala: "Sára se zná s Eliškou už ze školky. Bude fajn, pokud budou chodit do stejné třídy. Navíc na školu TGM v Krumlově jsme dostali doporučení. V Hořicích jsou sice na škole dobré kroužky, ale tady to je modernější - mají zde lepší vybavení."
"Úterní Den otevřených dveří navázal na akci, kterou jsme v únoru udělali pro děti z mateřských škol na Vyšehradě a na Špičáku. Byly to ukázky výuky v první třídě pro předškoláky," připomněl ředitel školy Vlastimil Hlásek. Na což ještě navázal: "Den otevřených dveří před zápisy do prvních tříd pořádáme asi třetím rokem. Budeme tu mít také Den otevřených dveří pro žáky budoucích šestých ročníků, protože již teď zde máme nahlášeno dvanáct dětí, které by k nám do školy měly přejít na druhý stupeň. Jsou to žáci z Přídolí, Kájova nebo Hořic na Šumavě. Setkání s těmito žáky a jejich rodiči plánujeme někdy na přelomu dubna a května."
Josef Haláček, zástupce ředitele, před pátečními zápisy poznamenal: "Výhodou školy je to, že tu jsou menší školní kolektivy. Průměrný počet žáků na třídu je přibližně 20,5. Na prvním stupni dokonce pod 20 žáků na třídu. Učitelé se mohou proto dětem věnovat individuálněji. Rovněž u nás máme v současné době dva asistenty pedagoga u integrovaných dětí."
A k počítačovému vybavení, které ve škole TGM v Českém Krumlově využívají již při vyučování od první třídy, Josef Haláček připojil: "Není to sice tak, že by každé dítě a vždy mělo iPad na lavici. Spíše jsou iPady doplňkem výuky ke zvýšení její efektivity a zatraktivnění vyučování. I my učitelé máme přání děti pro něco nadchnout. Také prostřednictvím těchto pomůcek, které jsou dnes běžnou součástí života, se o to snažíme. Někdo z dětí si vede například i elektronický diář, kam si zaznamenává kontakty nebo úkoly, připojuje se k internetu. Mobily mívají děti od druhé třetí třídy. Doba je rychlá, musíme se jí přizpůsobit."
Prvostupňový třídní učitel Aleš Hradecký řekl, že interaktivní tabuli používá ke zpestření vyučování: "Mohou se díky ní také například procvičovat slabiky. Děti rády sestavují slova. Varianta je i ta, že slova sestavují po písmenkách. Žáci mají jako pomůcku obrázky nebo jim někdy napovím. Děti se tak učí analýzu i syntézu. Slova mohou rozdělit či složit. Kromě iPadů však nadále používáme ve výuce klasické kartičky. Žáky baví hry se slovy i takto; nemůžeme být s nimi stále u počítačů, což je pro ně jakási prémie. Ale současnost je taková, že se je snažíme učit i dovednostem v rámci možností a využití IT-techniky."
Více informací ze Dne otevřených dveří v Základní škole T. G. Masaryka v Českém Krumlově najdete v pátečním vydání tištěné verze Českokrumlovského deníku.
Autor: Deník / Pavel Pokorný