Myslivecká střelnice nad Vyšším Brodem se probouzí z letargie a po několika letech znovu najíždí na plný provoz. V sobotu se rozpohybovaly její terče a rozezněla se ranami z brokovnic a kulovnic.

Konal se tam nultý ročník soutěže Květoňův memoriál, který uspořádal Okresní myslivecký spolek (OMS) Český Krumlov spolu se Střeleckým a loveckým klubem Eustach.

Výsledky závodu

1. místo Karel Kotrc z Prachatic 381 bodů ze 400 možných
2. místo Jaroslav Červenka z Písku 364 bodů
3. místo Jiří Škrna z Volar 351 bodů

Nultého ročníku se zúčastnilo sedmnáct střelců z celých jižních Čech, mezi nimiž se vyskytovali také úspěšní sportovní střelci a reprezentanti ČR, jako například Karel Kotrc.

„Závod se pořádá na počest jednoho významného, přátelského a dobrého myslivce, výborného střelce, puškaře a kamaráda Václava Květoně z Přísečné,“ řekl sobotní předseda střelecké komise Bedřich Navrátil.

„Myšlenka vytvořit Květoňův memoriál je staršího data, ale uzrála až letos, protože tady byla na několik let přerušená střelecká tradice, dodal.“
“Skončilo to tu v roce 2001, pak se tu střílelo jen sporadicky. Ale už se vyřešily majetkoprávní spory, takže pro letošek je vytvořen střelecký kalendář a znovu se tu naváže na velice dobrou tradici,“ doplnil předseda střelecké komise OMS Zdeněk Goldfinger.

Terče se rozpohybovaly proto, že střelci pálili na létající asfaltové holuby.

„Střílí se tu na čtyřech střelištích. Tři jsou broková, jedno kulové,“ vysvětloval Bedřich Navrátil. Brokové střeliště tvoří discipliny : trap 20 terčů (holubů), lovecké kolo 20 terčů a bažant na průseku 20 terčů. Kulové střeliště je stojící kňour na sto metrů kulovnice z volné ruky. „Trap má pět stanovišť a střílí se na terče, které letí od střelce; lovecké kolo má sedm stanovišť, přičemž terče vylétají ze dvou věží. A střílí se i dvojstřely,“ pokračoval Bedřich Navrátil.

Bažant na průsek má deset stanovišť po dvou terčích. Při této střelbě se prochází zalesněným terénem a simuluje se střelba v přírodě na bažanty a kachny.

„Já nejraději střílím trap,“ řekl soutěžící Jan Kalafut ze Sezimova Ústí. Raději střílí na terče než na živou zvěř. „Myslivci mi říkají, že spíš chodím do lesa s dalekohledem než s kulovnicí. Staří myslivci mají pravdu, když říkají, že s přibývajícími léty se na myslivost člověk začíná dívat jinak. V mládí ho baví střílet zvěř, ale později už se na ni raději kouká. Pak se z nás opravdu stávají ochránci přírody,“ říkal s úsměvem.

A který jeho úlovek se mu zaryl do paměti? „Vždy je to ten první kus určitého druhu zvěře. Tedy první srnec, první jelen, první daněk, muflon … Ty se nikdy nezapomenou.“

Jan Kalafut na vyšebrodskou střelnici jezdí hodně let. Jek říká, ne pro poháry, ale kvůli kamarádství. „A dívat se tady do krajiny a na Vyšší Brod v údolí je vůbec ta nejlepší relaxace po práci.“