Péče o seniory v Českém Krumlově začíná nabírat druhý dech. Alespoň to avizují odpovědní pracovníci města. Ti mají za sebou pracovní setkání koordinační skupiny pro seniory a zdravotně postižené občany.

„V současnosti je prioritou zmapovat a konkrétně pojmenovat potřebu pobytového zařízení pro tyto spoluobčany,“ uvedla Ivana Ambrusová, ředitelka domu s pečovatelskou službou a také nová manažerka této skupiny.

Jinými slovy, na dosah je dlouho avizovaný demografický průzkum populace. Ten má přinést odpovědi na téma, zda město bude v dohledné době potřebovat svůj vlastní domov důchodců nebo další domov s pečovatelskou službou.

Toto téma už dlouhodobě kritizovali někteří opoziční zastupitelé, jako například Stanislav Trnka (KSČM): „Město musí nutně přehodnotit své současné priority a záměry. Domov důchodců se do jeho programu už nutně musí dostat.“ (Čk Deník 10. listopadu 2008)

Podle Ingrid Pechové, vedoucí českokrumlovského odboru sociálních věcí a zdravotnictví, by poté měla průzkum provést specializovaná firma. „Jakmile podklady schválí nebo doplní radní, měl by se průzkum konat do konce letošního roku,“ dodává Pechová.

Výsledkem by měla být odborná studie obsahující jak demografické údaje, tak i vytypované lokality pro případnou stavbu domova důchodců. Na to by pak mělo navázat i hledání finančních zdrojů.

To ale není vše v této oblasti. „Pro starší či zdravotně postižené spoluobčany připravujeme i počítačové kurzy, pohybová a relaxační cvičení a podobně,“ doplnila ředitelka Ambrusová.

Zvláště práce na počítači je u mnohých seniorů poměrně vítaná. „Proč ne?“ Odpověděl na otázku, zdali by se takového počítačového kurzu zúčastnil, například Václav Janda.

„Mám švagrovou, která jeden takový zrovna absolvovala.“ Nabídka se totiž nebude omezovat jen pro obyvatele českokrumlovských domů s pečovatelskou službou, ale pro širokou seniorskou veřejnost.