Záludný úkol čeká ten den odpoledne na Dalibora Uhlíře, správce poutního areálu, a na zvonaře Michala Votrubu, který krumlovský zvon vyrobil: během mše musí dopravit zvon vážící přes třiapadesát kilo do zvonice kaple a pověsit ho tam. „Bude to ještě oříšek, ale pracuje se na tom, nicméně když lidé budou vycházet z kaple, bude první zvonění,“ doufá správce. „A velký dík za to patří všem, kteří přispěli do sbírky.“

„Před mší bude zvon ještě vysvěcen,“ dodává Filip Putschögl, manažer kultury z kanceláře starosty města. „Tento vrchol Dnů evropského dědictví bude mimořádný zážitek.“

Ke Dnům evropského dědictví se o víkendu připojí i krumlovský zámek. „Bude zpřístupněno Paraplíčko v zámeckém zahradnictví, běžně nepřístupné. Otevřeno bude i v letohrádku Bellarie, kam se obvykle návštěvníci také nedostanou,“ dodává Filip Putschögl.

Paraplíčko v jižním cípu areálu zásobního zahradnictví je altánek se zdvihacím mechanismem, který je skutečným unikátem, jediným dochovaným v Evropě. Dostanete se k němu z Důlní ulice, která vede od Plešiveckého náměstí k hlavnímu vchodu do zámecké zahrady.

DIVADELNÍ PROHLÍDKY U SEIDELŮ

Na víkend si program připravili také v Museu Fotoateliér Seidel: divadelní prohlídky. Setkáte se na nich se samotným fotografem, jeho rodinou, ústnatou služebnou a na vlastní kůži prožijete nostalgickou dobu, kdy před 100 lety v ateliéru fotografoval tento legendární mistr. „Já budu paní Seidelová, přijďte se podívat, bude to výjimečná událost,“ zve se smíchem krumlovská ochotnice Jaroslava Dominová. Rezervace míst: www.seidel.cz, info@seidel.cz nebo tel. 736 503 871.